Až 87 procent obyvatel se bojí budoucnosti. Vyplývá to z průzkumu finanční společnosti Provident Financial. Ten Provident organizuje během posledních tří let vždy na podzim, aby zjistil náladu spotřebitelů.

Poprvé průzkum proběhl v souvislosti s ekonomickou krizí v září před dvěma lety. V té době mělo jisté obavy (ztráta zaměstnání, snížení příjmů, zvýšení cen a podobně) 77 procent dotázaných. Za rok již obavy tohoto druhu pociťovalo 85 procent lidí. A za poslední rok se počet lidí, kteří se obávají ztráty zaměstnání, růstu cen či snížení důchodů, dále zvýšil, a to až na 87 procent.

Lidé jsou opatrnější

„Tento vývoj potvrzuje, že Češi vnímají současný ekonomický vývoj velmi citlivě a bojí se další krize. Tento trend vnímáme i u našich zákazníků, kteří stále více zvažují, kolik si půjčí a jak půjčku použijí,“ uvedl autor průzkumu a tiskový mluvčí Providentu Ondřej Holoubek. Téměř tři čtvrtiny respondentů z těch, kteří dosud nejsou v důchodovém věku, se obávají, že v důchodu nebudou mít dostatečný příjem na pokrytí základních výdajů (bydlení, jídlo, energie, oblečení, léky a podobně).

V šedesáti letech

Do důchodu by Češi nejraději odcházeli v šedesáti letech (polovina dotázaných) a jen třináct procent považuje za ideální pro odchod do důchodu věk mezi 61 a 65 lety.

Pozdější odchod na odpočinek považují Češi za zcela nepřijatelný. S tím, že lidé by měli odcházet do důchodu až v sedmdesáti letech, souhlasí pouhé jedno procento dotázaných respondentů.

Češi si uvědomují nutnost zajišťovat se v produktivním věku na stáří. Pouhých pět procent respondentů uvedlo, že v důchodu se spoléhá na penzi od státu, a devět procent o tom nepřemýšlí (většinou jsou to mladí lidé, kteří uvádějí, že na to je ještě brzy).

Více než třetina (36 procent) lidí má nějakou formu důchodového spoření, sedm procent se zajišťuje jinak (prostřednictvím spoření, investic a podobně). Lidé nemají zájem o odvádění části příjmů do soukromých důchodových fondů, jak to plánují autoři důchodové reformy.

Celých osmdesát procent respondentů, kteří nejsou v důchodovém věku, by této možnosti nevyužilo. Třetina lidí má obavy, že by o úspory mohla přijít.

Patnáct procent dotázaných o této variantě ani neuvažuje, protože se domnívá, že reforma nebude schválena (anketa se uskutečnila v říjnu, pozn. red.) nebo že důchodový systém ještě tato nebo některá z budoucích vlád opět změní a vše bude jinak.

Populární listonoš

Velmi konzervativní jsou Češi ve způsobu vyplácení důchodů. Polovina si přeje, aby důchody nadále dostávali prostřednictvím České pošty (aby je nosil listonoš).

Čtvrtina by přivítala výplaty důchodů na účet, čtvrtině se líbí nápad s platebními kartami. „Rozdělení přesně kopíruje i trendy v půjčování peněz. Ačkoliv se na trhu nabízejí nejrůznější formy elektronických půjček, mezi našimi zákazníky jsou nejpopulárnější hotovostní půjčky, kdy obchodní zástupce přiveze zákazníkovi finanční prostředky až domů. Lidé mají peníze rádi a chtějí je držet v ruce. Přestože by elektronické zasílání důchodů bylo asi jednodušší a lacinější, bude obtížné přesvědčit o jeho výhodách adresáty,“ komentoval tato čísla Ondřej Holoubek.

PETR KOUTNÝ