Díky projektu datových schránek, který minulý měsíc spustilo Ministerstvo vnitra (MV), a kterého je pošta provozovatelem, totiž budou úřady, firmy, ale i běžní lidé, posílat místo drahých doporučených obálek dopisy elektronicky z počítače.

Vzhledem k tomu, že „elektronické poštovné“ bude menší než u běžné doporučené obálky, odhadnul nedávno šéf ČP Petr Sedláček, že pošta kvůli schránkám ročně přijde o 800 milionů.

„Chceme udělat z hrozby příležitost. Pokusíme se datové schránky využít k tomu, aby se staly s případnými dalšími službami výnosným produktem,“ avizoval proto nedáno.

Trezor za 50 tisíc

Měsíc po zkušebním zpuštění schránek se opravdu zdá, že ze strašáka se ještě pro poštu může stát výnosný byznys. Pošta už totiž zpustila několik doplňkových služeb, které budou na rozdíl od běžných „dopisů“ placené.

Tou hlavní zatím bude datový trezor. Zatímco ve schránce se sebedůležitější zprávy po 90 dnech automaticky smažou, kdo bude mít trezor, tomu pošta jeho dokumenty ohlídá.

„Kdo jednou přemazal data v počítači, anebo mu je vyzobaly viry, určitě uvítá garantované uložení důležitých dokumentů třeba na desetiletí,“ vysvětlil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Službu bude pošta nabízet ve třech verzích. Zatímco pro běžné lidi bude aktuální spíše varianta trezoru na 100 zpráv ročně za 1200 korun, pro právnické osoby naopak přijde v úvahu varianta trezoru pro 5000 zpráv za 48 tisíc ročně.

V praxi to znamená, že kdyby si „firemní“ variantu zřídila jen pětina ze 400tisíc právnických osob, kterým MV už odeslalo přístupová hesla, avizovaná 800 milionová ztráta by byla rázem minulostí.

SMS za tři koruny

Kromě toho si bude možné za dva tisíce pořídit i tzv. bezpečný klíč, který zajistí větší stupeň zabezpečení schránky. Pošta také bude za tři koruny za jednu sms na požádání zasílat zprávu, upozorňující na, že dotyčnému do schránky přišla zpráva.