Člen nejužšího vedení Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka však upozornil, že se jedná jen o část úhynu včel. „Nárůst to je, ale nevyjadřuje přesný počet. Včelaři se většinou dohodnou s majitelem porostu přímo na místě," vysvětlil.

Právě používání pesticidů 
k ošetření řepky vedlo k úvahám, že může za nižší výnosy medu. Podle Peroutky se však na nižších výnosech podepsal spíš nedostatek medovice v lesích, kterou včely poté zpracovávají na lesní med.

Přesto však včelař považuje nárůst otrav včel kvůli postřikům za varující. „Často je to dáno benevolencí při ošetření porostů," doplnil.
Jde podle něho o správné použití postřiků, například by se měly používat večer, kdy už včely nelétají. Farmáři také hmyzu míchají smrtící koktejl. „Domnívají se, že když smíchají dva prostředky, které jsou pro včely neškodné, tak bude neškodný i jejich mix. Jenomže ten je pro včely škodlivý," upřesnil včelař.

Mluvčí veterinářů Duben uvedl, že postřiky většinou postihnou takzvané létavky, tedy včely, které sbírají nektar z květů pro tvorbu medu. „Důsledky otrav jsou pro včelaře devastující jak v aktuálním včelařském roce, neboť výnos medu je velice nízký, 
a mnohdy žádný, tak i v roce následujícím, kdy je třeba oslabená včelstva spojovat, vydatně přikrmovat a doufat, že přežijí," řekl Duben.

Rozsáhlý případ otrav včel veterináři letos zaznamenali na Novojičínsku nebo na Lounsku. Vyšetření případu také není levné. Zjištění pouze jedné látky přijde státní rozpočet až na tři tisíce korun, pokud je potřeba zjistit hladiny více účinných látek, může cena vyšetření jednoho vzorku dosáhnout až devíti tisíc korun.
Kvůli ochraně včel Evropská unie nedávno zakázala používání neonikotinoidů.