Změna se bude týkat balíků s hmotností do 31,5 kilogramu. Přizpůsobit se jí budou muset společnosti poskytující výběr, třídění, přepravu a dodávání balíků, tedy zejména pošta a e-shopy, ale i poskytovatelé expresních a kurýrních služeb. Týkat se nebude jen malých firem s méně než 50 zaměstnanci, jež působí jen v jediném členském státě EU.

Platební karta. Ilustrační snímek
Další krok v digitalizaci. Na poštách je možné platit kartami všech bank

„Všichni, kteří distribuují a dodávají toto zboží, budou muset udělat výkaz svých cen a tento ceník předložit,“ řekl po jednání vlády její místopředseda a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Nad přiměřeností cen budou bdít Český telekomunikační úřad a Česká obchodní inspekce. Navíc je na svém webu zveřejní Evropská komise, spotřebitelé i podniky tak budou moci snadno získat přehled o trhu. Obchodníci budou na základě související novely zákona o ochraně spotřebitele muset zákazníky informovat o cenách za dodání balíku přes hranice i o tom, jak budou postupovat v případě stížností.

Česká pošta (ilustrační snímek)
Automaty místo listonošů. Česká pošta zeštíhlí

Česká obchodní inspekce (ČOI) je již kontroluje, inspektoři provádějí i kontrolní nákupy z e-shopů. „Žádné problémy jsme během kontrol nezaznamenali,“ řekl Deníku mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Nová úprava by podle něj umožnila ukládat pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Změna v listopadu

Úprava reaguje na nařízení Evropského parlamentu, jehož ustanovení musí Česko zapojit do svého práva do 23. listopadu letošního roku. Ministři proto žádají poslance, aby jejich návrh kvůli včasnému přijetí odsouhlasili již v prvním čtení.

Česká pošta. Ilustrační foto
Česká pošta se loni poprvé v historii propadla do ztráty. Prodělala 275 milionů