Komu povinný podíl českých potravin pomůže, a koho poškodí?
Poškodí to českého spotřebitele a pomůže to českému zemědělci nebo českým potravinářským firmám. Pokud totiž existují takováto nařízení a takovéto limity, tak to logicky znamená menší možnost volby pro konečného spotřebitele, tedy pro domácnosti.

České prodejny budou muset prodávat české brambory
PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, které potraviny budou v obchodech povinně české

Jsou české firmy vůbec schopné toto zadání prakticky naplnit?
Neviděl jsem detaily tohoto nařízení, ale záleží na konkrétní komoditě. V některých případech jsme naprosto soběstační a potravinářské výrobky vyvážíme, jiné musíme dovážet. Příkladem je tropické ovoce, to si tady prostě nevypěstujeme, takže to asi těžko můžeme naplnit domácí produkcí.

Co změna udělá s cenami potravin, půjdou nahoru?
Nemusí to být, ale může se to stát. Určitě to jejich ceny nesníží. Je tu totiž riziko, že to u některých komodit, u některých potravin může vést k vyšším cenám, než by byly. Pokud omezíte konkurenci, tak domácí producent, který musel dosud konkurovat těm zahraničním, má jednodušší situaci na trhu a může si snáze dovolit zdražovat.

Prodejna potravin. Ilustrační snímek
Poslanci schválili zákaz dvojí kvality potravin. Pokuty půjdou do milionů

Některé evropské státy a instituce dávají jasně najevo svou nespokojenost s takovýmto krokem. Nedají se proto očekávat nějaká odvetná opatření?
Může to zhořknout nám všem, protože je to návrat k ekonomickému středověku. Pokud nám to někdo začne oplácet, tak se nemůžeme divit.