V předchozích letech přitom podle něj rostly náklady důchodců i pracující populace stejně. „Za celý letošní rok tak budou po několika letech růst náklady v důchodu rychleji, než je celková inflace v ekonomice, což jde na vrub například letošnímu pětiprocentnímu růstu cen v sociální péči v domech seniorů, zdravotní péče či rychlejšímu růstu cen potravin, které mají ve spotřebě důchodců vyšší váhu,“ dodává Seidler.

Ilustrační snímek.
Problémy v domovech důchodců? ČSSD chce sociálního ombudsmana

Jeho odhad potvrzují jak data Českého statistického úřadu z posledních měsíců, tak například i ekonom Michal Brožka z Komerční banky. „Položky, jako jsou potraviny, bydlení a energie, mají ve spotřebním koši penzistů větší váhu a jsou to hlavní tahouni inflace pro letošek,“ konstatuje Brožka.

Podle Petra Dufka z ČSOB rychle rostoucí ceny energií odrážejí dřívější zdražování komodit na zahraničních trzích, vyšší nájemné pak odráží nižší nabídku bytů na trhu.

Pokračující růst

Například u elektřiny přitom podle Brožka bude zdražování pokračovat i v příštím roce. Energetický regulační úřad už totiž oznámil zvýšení regulovaných složek tvořících cenu energie, což se odrazí i na účtech lidí, a to až o několik procent oproti letošku.

Ilustrační foto
Sebevraždy seniorů: ročně si jich na život sáhnou stovky, připadají si zbyteční

Naopak otázka je, jak se budou vyvíjet výdaje domácností za jídlo a nápoje. Analytici se většinou shodují, že porostou. Ale mohlo by to být méně než letos. „Výrobní ceny v zemědělství v listopadu klesly meziročně o 2,1 procenta. Jde o první pokles zemědělských cen po třinácti měsících jejich růstu,“ uvádí Radomír Jáčz Generali Investments CEE.

Tento vývoj podle něj naznačuje, že se v průběhu roku 2020 bude snižovat tlak na růst cen potravin pro konečné spotřebitele, tedy pro domácnosti.

Ilustrační foto.
Domovu pro seniory chybí pět milionů na platy. O pomoc žádá ministryni

Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn administrativním zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. „Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na cca 0,5 procentního bodu, míní Vít Hradil z Raiffeisenbank. Naopak ve směru nižší inflace by pak mělo působit snížení DPH u některých služeb od května. To se týká například vodného, stočného, opravy obuvi a oděvů či stříhání vlasů.