Otázky kolem elektronické evidence tržeb (EET) si ale kladou i zákazníci. Zjistil to nový průzkum, který si na reprezentativním vzorku 525 respondentů nechal zpracovat největší český provozovatel pokladních systémů Septim.cz. Deník má výsledky průzkumu exkluzivně k dispozici. Podle šetření teď polovina (47 procent) lidí se zavedením EET souhlasí, přibližně 30 procent má však pochybnosti: nejčastěji se skupina „odpůrců" obává zavření malých hospůdek (22 procent) a možného zdražení jídla, především výhodných poledních menu (16 procent). Podle šéfa Septimu.cz Zbyňka Švece je pohled veřejnosti k EET smířlivější a platí to i pro podnikatele. „Z počátečních velice negativních postojů začali mnozí postupně upouštět a naopak v EET vidět příležitost pro svůj další rozvoj," říká Švec, který s restauratéry dlouhá léta spolupracuje. I on však míní, že část hospod po zavedení EET může zkrachovat. „Dojde ke konsolidaci trhu, která s sebou přinese jednak upevnění pozic silných podniků, ale také zánik některých slabších," dodává.

POPRVÉ ODESLÁNO

Příprava největší novodobé změny pro podnikatele mezitím běží na plné obrátky. V pondělí Generální finanční ředitelství (GFŘ) spustilo testovací prostředí, kde si programátoři mohou vyzkoušet, jak systém funguje. První spojení už potvrdili třeba zástupci aplikace Dotykačka. Nabídky pro podnikatele už oznámily i mobilní operátoři Vodafone a nově i O2. Ta nabídne O2 eKasa za cenu 4 995 korun bez DPH. Tedy ve stejné výši, kolik bude činit jednorázová daňová sleva, kterou podnikatelé podléhající EET dostanou. Balení obsahuje dotykovou pokladnu, tiskárnu na účtenky, platební terminál pro platby kartami a SIM kartu pro datové připojení.

Přípravy na EET včera oznámila i Hospodářská komora ČR. Spouští informační web s praktickými informacemi a prezident komory Vladimír Dlouhý začal objíždět regionální podnikatele, aby 
v terénu nasbíral informace o eventuálních problémech. Dlouhý včera zopakoval, že komora chce požádat 
o posunutí startu EET 
o jeden měsíc. Prosinec a doba adventu je pro takovou změnu nevhodná. Hlavně u stánkového prodeje. Leden by byl podle Dlouhého vhodnější. Od března 2017 začnou účtenky vydávat i obchodníci a od června 2018 by se měli připojit řemeslníci.