Základní sazby povinného ručení příští rok opět vzrostou. Většina řidičů ale přesto zaplatí na rok 2008 vdůsledku bonusu o něco méně než za letošní rok.

Pojišťovny argumentují, že ceny porostou zejména proto, že roste především objem škod na zdraví. Kromě toho ale podražila i cena práce a náhradních dílů, vliv má i růst energií. Škody na majetku zůstávají srovnatelné sloňským rokem.

Patnáct set i pět tisíc

Například škodovku deset let starou nyní pojistíte se všemi bonusy nejlevněji u pojišťovny Triglav za 1450 korun. Pokud ovšem sjednáte pojištění přes internet, vyjde vás pojistné ještě o dalších deset procent laciněji; slevu při sjednání přes internet nabízí i většina dalších pojišťoven. Nejvíce zaplatíte ve stejném případě u ČPP – 2859 korun. To ale pouze, pokud bydlíte vmenším městě či na vesnici; ve větších městech má většina pojišťoven vyšší sazby.

Tento rozdíl je vidět nejvíc u základní sazby pro řidiče, který nezískal žádný bonus – Obyvatel Mělníka zaplatí podle serveru www.povinne-ruceni.com u pojišťovny Allianz 3695 za roční pojistku, Pražan pak o 1500 korun více.

Srovnejte si bezplatně ceny povinného ručení na trhu.

Nejvyšší pojistné zaplatí noví majitelé aut bez „pojistné historie“. I když mají letitou praxi vřízení například vozidla rodičů a neměli nehodu, jestliže to neprokáží a pojišťovny si to nemohou ověřit, použijí u nich stejná kritéria jako u začátečníka. Bonus je totiž vázán na vlastníka vozidla.

Jaké ceny budou příští rok ale pojišťovny ještě tají. Plné sazby bez bonusů chtějí oznámit buď vprůběhu, nebo až na konci října.

„Vtuto chvíli nejsou ceny na příští rok definitivně stanoveny. Většina klientů ČSOB Pojišťovny ale bude vpříštím roce platit za povinné ručení méně než letos,“ řekla její tisková mluvčí Jitka Polívková. „Novinky a ceny pro povinné ručení budeme zveřejňovat někdy v polovině října,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace Allianz Pavla Paseková.

Konec „turistů“

Co už ale jisté je, je to, že se výrazně omezí cestování mezi pojišťovnami. Tento měsíc totiž začal fungovat společný registr pojišťoven , kam nahlašují pojistné události. A ty tak jedním pohledem zjistí, zda nový klient nemá u jiné pojišťovny záznam.

Toho, že spolu pojišťovny nekomunikovaly, dosud využívala řada řidičů, kteří bourali a nechtěli přijít o bonus. Přešli proto rychle kjiné pojišťovně. „Bylo hodně obtížné zjistit, zda ten člověk předtím neměl nehodu jinde,“ potvrzuje mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa. Kolik takových řidičů bylo, ale podle něj nejde říct. „Rozhodně ale předpokládáme, že se počet takových turistů sníží,“ řekl.

Léčení úrazů stojí pojišťovny stále víc

Lidský život začíná být pro pojišťovny dražší než polámané plechy aut. Vyplývá to alespoň ze statistiky jejich asociace.

Zatímco na léčbu a náhradu škod na zdraví ještě v roce 2004 putovala necelá čtvrtina vyplaceného pojistného, brzy se tato suma zřejmě přiblíží polovině. „V roce 2004 představovaly škody na zdraví 24 procent z celkového finančního objemu škod, v roce 2006 už to bylo 41 procent,“ řekl předseda sekce pojištění motorových vozidel České asociace pojišťoven Martin Diviš.

I to je jeden z důvodů zdražování povinného ručení. Pojišťovny si navíc musejí dělat rezervy. Nehody, které se staly třeba předloni, se do jejich účetnictví totiž mohou promítat řadu let.

„Pojišťovny musí u škod na zdraví počítat s obrovskými rezervami. Za mladého člověka, který se stane invalidou kvůli chybě našeho klienta na silnici, vyplatíme v celkové součtu i desítky milionů odškodného,“ potvrdil Marek Vích z Kooperativy.

Ceny jednotlivých pojišťoven

(roční pojistné, v korunách, rok 2007)

Pojišťovna   Limity* Zákl. cena S max. bonusem

Triglav  50/50  3 624    1 450

Wüstenrot  18/35  3 032    2 020

Generali  18/35  3 120    2 028

Allianz  18/35  3 695    2 258

Uniqa  18/35  3 706    2 409

Kooperativa  24/54  3 944    2 564

Česká pojišťovna  20/40  3 983    2 589

ČPP  20/40  4 399    2 859

ČSOB  24/44  4 224    2 771

Pramen: www.povinne–ruceni.com, (model pro obec do 30 tisíc obyvatel)

* hmotná škoda/škoda na zdraví , maximální plnění v milionech korun