Finanční úřad při kontrole daně z příjmu u jiné firmy zjistil, že omylem ve svůj neprospěch zaúčtovala jednu položku. Vznikl jí tak přeplatek na dani 42 tisíc korun. „Tak jsme dostali pokutu za špatně vedené účetnictví asi 30 tisíc korun,“ vzpomíná manažer firmy.

Ilustrační foto.
ANO: Malí živnostníci by mohli platit daň a odvody pevnou částkou

Ničím výjimečným nebyla ani pětitisícová pokuta od hygieniků za nedostatek v lékárničce v dílně, jejíž obsah nebyl patřičně orazítkován od lékaře. Živnostníci si dlouhodobě stěžují na to, že jim život stále více komplikuje podobná byrokracie a další neustále se měnící zákony, vyhlášky a nařízení.

Desítky drábů

Živnostníky kontrolují a náležitě pokutují desítky dozorových orgánů. Jen Česká obchodní inspekce jim loni při více než 29 tisících kontrolách ukládala pokuty téměř v polovině případů. Celkem šlo o více než 140 milionů korun. „Ani při dobré vůli podnikatele splnit všechny státem ukládané požadavky není v lidských silách, aby dostáli všem povinnostem,“ uvedl prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Ilustrační foto.
Živnostníkům bude líp, Babiš má plán. Fiala: Najednou se probudil

„Nevědí, které povinnosti jim stát ukládá, kdy je mají plnit a jaké sankce jim za jejich neplnění hrozí,“ řekl Deníku mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Komora se proto živnostníkům a firmám rozhodla usnadnit orientaci v paragrafech, aby ušetřili čas i peníze. Vytvořila nový Právní elektronický systém (PES).

Dva miliony předpisů

Od nynějška jim stačí přes internet zadat své IČO a pak už se jejich manažeři dozvědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit. Ostrý provoz systému komora spustila dnes, poté co jej od letošního ledna testovala na pěti stovkách firem. Za využití systému PES živnostníci a firmy zaplatí ročně 1600 korun, což vychází na 135 korun za měsíc.

„Vyvinuli jsme jej za dva roky a z vlastních zdrojů, protože víme, jak je taková elektronizace náročná na odborné kapacity a jak by státu dlouho trvalo něco podobného uvést v život,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

EET. Ilustrační foto.
ČERNÁ A BÍLÁ: Mají mít EET všichni podnikatelé?

Podle Hospodářské komory český právní řád obsahuje dva miliony platných právních předpisů. „Často se v něm neorientují ani kvalifikovaní právníci a zákonodárci, natož podnikatelé,“ konstatoval Diro.

Nový systém proto nyní podnikatelům připomíná povinnosti, které jim ukládá například živnostenský zákon, zákon o pojistném na sociální pojištění nebo zákoník práce, ale i další důležité předpisy. Jen z necelých dvou desítek nejdůležitějších zákonů podle propočtů komory českým podnikatelům vyplývá 1185 různých povinností. Systém bude průběžně aktualizován.

Čas i peníze

Jeho autoři uvádějí, že kromě přehledu povinností podnikatelům zejména ušetří čas i peníze, které na byrokracii dosud museli vynakládat. K dispozici jej mají kdykoliv a odkudkoliv, je uživatelsky vstřícný, a vedoucí pracovníci proto jeho prostřednictvím mohou některé své povinnosti snadno přenést na své podřízené.

„Povinností je mnoho a zapomenout na některou z nich může každý. Právní elektronický systém pomůže nezapomenout a včas vás upozorní na termín splnění. Předejde se tak zbytečným pokutám,“ dodal Diro. Elektronický systém podle něj může podnikatelům ušetřit na právních analýzách a zastupování před soudy ročně přes 40 miliard korun. Podle některých odhadů a studií by to mohlo být dokonce ještě desetkrát více.

Řemeslník - ilustrační foto
Důležité změny pro OSVČ v roce 2019: zaplatí více a v jiných termínech