„Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet,“ varoval Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který provozuje státní e-shop edalnice.cz.

Seznam neoficiálních webů, které si podle SFDI a CENDIS účtují zbytečné poplatky:
czdalnice.cz
digitale-vignette-online.cz
e-vignettes.com
e-vignette.cz

Neoficiální weby se tváří buď jako oficiální stránky státních institucí, nebo zprostředkovávají prodej elektronických známek pro více evropských států. Účtují si při tom manipulační poplatek za zprostředkování nebo údajný „eco poplatek“.

„Neoficiální weby prodávající dálniční známky se někdy graficky velmi podobají státnímu e-shopu edalnice, což je hrubě neetické. Průběžně je všechny řešíme právní cestou,“ doplnila Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který je správcem systému.

Otevření nového úseku dálnice D6 u Řevničova (snímek z výstavby) vedlo k podstatnému zklidnění dopravy v samotném Řevničově
Letos se v Česku otevře 20 kilometrů dálnic. Řidiči se dočkají i na klíčové D35

SFDI i CENDIS se snaží tyto neoficiální aktivity monitorovat a upozorňují řidiče, aby si vždy ověřili, kde známku kupují. „V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz. Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky a dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Díky němu pak může třeba změnit SPZ před začátkem platnosti známky nebo upravit až dva znaky v průběhu její platnosti. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno,“ upozornil Paroubek.

Pevné ceny elektronické dálniční známky pro Českou republiku vycházejí z nařízení vlády ČR o výši časového poplatku a jsou nabízeny ve třech variantách – roční za 1500 korun (eko cena 750 korun), třicetidenní za 440 korun (eko cena 220 korun) a desetidenní za 310 korun (eko cena 155 korun). Jediný oficiální e-shop je edalnice.cz, případně je možné dálniční známku koupit na přepážkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích.