Příklad? Tak třeba látky na podporu mužské erekce, které při nesprávném užití mohou způsobit závažné zdravotní komplikace kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem. Nebo třeba potravinové doplňky obsahující kovový hořčík, jenž může agresivně poničit zažívací trakt.

Inspekce (SZPI) seznam závadných preparátů aktualizuje na internetových stránkách Potravinynapranyri.cz.

MALÁ BALENÍ ZA VELKÉ PENÍZE

Zatímco u dosud nejčastěji kritizovaných potravin – medu a vína – vzhledem k nové legislativě nacházejí inspektoři u výrobců a obchodníků stále méně prohřešků, u potravinových doplňků oznamují přesně opačný trend. „Čím víc se tou oblastí zabýváme, tím větší záchyty máme,“ potvrdil Deníku ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Některé přípravky obsahují škodlivé látky, v jiných zase mají být různé prospěšné živiny, ale nejsou. Příkladem jsou vitamínové pilulky s tak nízkým obsahem vitamínů, že jsou i pod rozlišovacími možnostmi laboratorních přístrojů. „Doplňky stravy mají vysoký negativní potenciál tím, že to jsou malá balení za velké peníze,“ konstatoval Klanica.

Spotřebitelům proto doporučuje používat selský rozum a nakupovat podobné zboží jen od prověřených výrobců. „A když už to bude prostřednictvím e-shopů, ať už to není někde na Bahamách, prostě ne na druhém konci světa,“ prohlásil.

NEBEZPEČNÉ BLOGY

Nejvhodnější je proto nákup v kamenném obchodě, kde může zákazník případně zboží reklamovat. Seznam rizikových webů inspektoři publikují na svých internetových stránkách.

„Jsou to ty, u kterých jsme se opakovaně přesvědčili, že spotřebitele tahají za nos,“ dodal Klanica.
Před neuváženým nákupem a konzumováním výživových doplňků varuje rovněž spotřebitelská organizace dTest. „Dejte pozor na blogy nebo internetová fóra, protože

v nich často najdete názory ‚spokojených
uživatelů‘, kteří jsou ve skutečnosti propagátory placenými výrobcem nebo distributorem,“ doporučují odborníci z dTestu. Příliš vážně by podle nich lidé neměli brát ani různé články v tisku nebo televizní pořady. I ty bývají mnohdy sponzorovány výrobci a distributory,  a jejich sdělení proto vždy nemusí odpovídat pravdě.