Zasáhl i počítače důležitých institucí, například Národní zdravotní služby ve Velké Británii. Zkolabovaly systémy drah i benzínek. Česko skončilo v seznamu nejvíce napadených států na 52. místě mezi zmíněnými 150 zeměmi.

Ve Spojených státech před několika týdny obvinili severokorejského hackera, který se na jeho programování údajně podílel.

Tím ale nebezpečí ze strany vyděračů rozhodně nekleslo. WannaCry byl totiž jen nejviditelnější špičkou ledovce mezi všemi možnými vyděračskými programy.

Jen pro ilustraci: denně se uskuteční čtyři tisíce útoků tohoto takzvaného ransomwaru. A každé čtvrtletí se po celém světě rozletí půl miliardy e-mailů s vyděračským softwarem.

Podstatné je si uvědomit, že ve chvíli, kdy útočníci počítač zaheslují, uživatel už prakticky nemá možnost získat svá data zpět.

Pokud požadované vysoké částky zaplatí, nemá vůbec jistotu, že mu hackeři soubory skutečně odheslují. Kvůli silnému šifrování je navíc prakticky nemožné „odemknout“ data pomocí antivirových a dalších programů.

Zásadní je proto prevence. Tedy pravidelně aktualizovat všechny programy a především operační systém, mít zapnutý antivirový program, neotvírat podezřelé e-maily a už vůbec neklikat na jejich přílohy.

A také zálohovat data. Třeba do cloudových úložišť, ze kterých je možné soubory po případném napadení obnovit. (ai)

Zdroj: Deník.cz

ODPOVĚĎ:
Doporučuji především kvalitní antivirovou ochranu proti jakémukoliv škodlivému nebo podvodnému programu, vyděračský software neboli ransomware nevyjímaje. Například Windows 10 mají takovou ochranu již v sobě zabudovanou a nemusíte dělat nic – stačí ji nevypnout.

Pro zvýšení ochrany můžete zapnout ochranu svých složek proti podezřelému přepisu souborů. To jednoduše provedete ve Windows Defender centru pro správu.

Druhou rovinou je zálohování osobních i firemních souborů mimo počítač, ideálně do cloudu, odkud se dají data jednoduše obnovit. A to nejen v případě jejich napadení ransomwarem, ale i v případě ztráty či zničení zařízení. Windows 10 nabízejí ukládání dat do úložiště Onedrive. Pro firmy, které potřebují zálohovat větší množství dat ze serverů, je pak k dispozici například služba Azure Backup.

Stále platí, že klíčová je ostražitost, například při otevírání e-mailu od neznámého odesílatele, obsahující přílohu.

Velká část napadení firemních sítí nebo domácností vyděračským softwarem začíná nevinně, třeba jako e-mail s nabídkou supermarketu nebo vyplnění souboru s anketou. Již v takovém souboru může být vir, který zničí či zablokuje vaše data.