Už v polovině příštího roku by tak měly dva miliony klientů tří finančních institucí zakotvit pod jedinou značkou: Air Bank. Ta je přitom s 637 tisíci klienty menší než Moneta Money Bank, aktuální pětka na trhu známá též pod dřívějším názvem GE Money Bank.

„Spojení těchto podniků, které se vzájemně velmi dobře doplňují, povede k vytvoření přední české retailové banky a druhého největšího poskytovatele spotřebitelských úvěrů v České republice,“ zdůraznil generální ředitel Monety Tomáš Spurný. Banka si od transakce slibuje miliardovou úsporu nákladů a zvýšení výnosů o pět miliard v roce 2020.

Pokud přesvědčí své americké investory a předběžná dohoda se v polovině příštího roku naplní, pohltí Moneta za 6,75 miliard korun jak Air Bank, tak českou a slovenskou pobočku Home Creditu. Skupina PPF se pak s téměř čtvrtinovým podílem stane největším akcionářem Monety.

„Od začátku budování Air Bank jsme se snažili na český bankovní trh přinést výraznou změnu. Spojení s Monetou, ke které mám osobně velký respekt, naši schopnost disrupce ještě zvýší,“ pasoval společný podnik na štiku v rybníce předseda představenstva Home Creditu a jeho menšinový akcionář Jiří Šmejc. Home Credit působí kromě Česka a Slovenska ve většině postkomunistických států. Ostatních poboček by se však fúze týkat neměla.

Příliš velké sousto. Pro někoho

Moneta Money Bank hledala strategického partnera od předloňska, kdy se oddělila od mateřské společnosti GE. Média spekulovala, že by se jím mohla stát Raiffeisenbank. Její šéf Igora Vida však spekulace odmítl s vysvětlením, že banka se musí nejprve zaměřit na vnitřní konsolidaci a Moneta by pro ni byla příliš velkým soustem.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která disponuje aktivy v hodnotě téměř bilionu korun, takovým limitem netrpí. Nově vzniklý ústav bude disponovat 237 pobočkami a více než tisícovkou bankomatů. Záměr ještě musí posvětit český i slovenský regulátor.