K unii v roce 2004 přistoupily kromě ČR a Slovenska ještě Kypr, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Slovinsko, Maďarsko a Polsko. Nizozemská vláda hodlá nadále omezovat přístup na pracovní trh Rumunům a Bulharům, jejichž země se staly členy EU na začátku letošního roku. "Další zpoždění by poškodilo nizozemský obchod a mohlo by poškodit vztahy s dotčenými zeměmi," uvedl ministr v dopise nizozemskému parlamentu.

Dodal rovněž, že existují dohody, aby lidé z nových zemí dostávali za "stejnou práci stejný plat". Řada majitelů domů v Nizozemsku nyní využívá při rekonstrukcích svých nemovitostí služeb pracovníků z východní Evropy jako levných pracovních sil, napsala AP. Na základě nových opatření budou moci úřady v případě, že by jim tito zaměstnavatelé vypláceli nižší než minimální mzdu, dostat pokutu.

V Nizozemsku nezaměstnanost dosahuje přibližně 3,5 procenta a je nejnižší v zemích EU, v nichž bylo zavedeno euro. Na konci loňského roku tam bylo rekordních 225.000 volných pracovních míst. Ze starých členských zemí mohli Češi dosud pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku a Itálii. Omezení v různé míře ještě platí pro nováčky z roku 2004 v Německu, Rakousku, Francii, Lucembursku, Belgii a Dánsku.