Když mají v jednom obchodě banány za 30 korun a ve druhém za dvacet, je to běžný konkurenční boj. Když ale v jedné továrně bere jeden dělník 15 tisíc korun a druhý o pět tisíc méně, i když je stejně užitečný, je něco špatně. To, co trápí mnohé zaměstnance v severních Čechách a o čem se dosud moc nahlas nemluvilo, teď vyplouvá na povrch i v Německu. Na nekalé praktiky pochybných pracovních agentur, které za nižší mzdu zaměstnávají a pronajímají lidi z českého pohraničí saským firmám, začínají chodit stížnosti na krajský úřad práce. Stěžovateli jsou anonymní oběti podvodných zprostředkovatelů. Úřad tvrdí, že nemůže nic vyšetřovat, protože tito lidé nesdělují ani názvy agentur. „Bojí se, že ztratí práci,“ řekla Deníku na tiskové konferenci v Mostě mluvčí úřadu Eva Maříková.

Že si pronajímaní zaměstnanci nechtějí ze strachu stěžovat pod svými jmény, potvrdil Deníku mladý Mostečan, „agenturní“ dělník v jedné firmě na Žatecku. „Často po nás chtějí, abychom v práci byli do večera. Přesčasy nám neplatí. Děláme víc než kmenoví zaměstnanci, ale máme až o třetinu nižší plat. Kmenoví nás mají za podřadné. Není to vůbec příjemný pocit. Proč neodejdeme, nebo to neoznámíme? Diskriminace nikoho nezajímá a my jsme rádi, že máme práci,“ řekl Deníku.

Smlouvu důkladně přečíst

Úřad radí, aby si zájemci o práci v cizině prověřili agenturu a ve smlouvě, čí vlastně budou zaměstnanci. Agentura působící v ČR nesmí od uchazečů vybírat poplatek za zprostředkování práce, ani jim srážet část jejich mzdy.

„Agentura může provádět zprostředkování za úhradu, ale úhrady neplatí občan, jemuž je zaměstnání zprostředkováno, ale zaměstnavatel, který využívá služeb agentury,“ říká EURES poradkyně Leona Bláhová.

Úřad práce také znovu upozornil, že agentury práce mohou v ČR zprostředkovávat zaměstnání pouze tehdy, pokud k tomu mají povolení ministerstva práce. Důležité je, aby si klient předem s agenturou vyjasnil, s kým uzavírá pracovně právní vztah – zda přímo s pracovní agenturou, či se svým budoucím zahraničním zaměstnavatelem. „Je třeba mít k dispozici doklady, z nichž je patrné, u koho bude pracovník zaměstnán. Může se stát agenturním zaměstnancem, který je dále do firmy přidělen či pronajat, nebo může být agenturou zprostředkován přímo do firmy a stát se jejím kmenovým zaměstnancem,“ dodává Bláhová.

Seznam povolených agentur práce je na www.portal.mpsv.cz

BEZPEČNÁ BURZA

Kdo hledá práci v cizině a nechce být podveden, může přijít 20. září od 10 do 16 hodin na burzu pracovních příležitostí do hotelu Clarion Congress v Ústí nad Labem. Burzu vhodnou i pro absolventy škol pořádají český a saský úřad práce a poradenská síť EURES. Součástí burzy je nabídka volných pracovních míst v různých oborech v příhraničí i po celém Německu, Švýcarsku, Holandsku a Belgii, nabídka dalšího vzdělávání pro absolventy středních škol a učilišť, prezentace zaměstnavatelů, vzdělávacích projektů a přednášky o životních a pracovních podmínkách v Německu.

Čtěte také: Otevření pracovního trhu zvyšilo zájem o výuku jazyků