Místopředseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Rudolf Pospíšil.Místopředseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Rudolf PospíšilZdroj: se svolením Odborového svazu státních orgánů a organizacíV posledních letech se zvyšuje počet trestních oznámení, které úřad práce podává kvůli napadení svých pracovníků. Týká se agresivita klientů i jiných úřadů?
S agresivitou se setkáváme i na správě sociálního zabezpečení, tedy na sociálkách, ale i na samosprávních úřadech, kde řeší například přestupky nebo péči o dítě. Zpravidla tam, kde úředníci přicházejí do přímého styku se svými klienty.

Jak by se napadeným úředníkům dalo pomoci?
Před rokem a půl jsme navrhovali právní úpravu. Chtěli jsme, aby měli například nárok na terapii nebo právní zastoupení. Bohužel jsem nespěli. Nyní se to tedy řeší případ od případu.

Pracovat dnes na úřadu práce je nepříjemné zaměstnání. Úředníci čelí i agresivitě lidí. Ilustrační foto.
Válka na úřadech práce: Agresivita lidí stoupá, dochází i k fyzickému napadání

Čím si agresivitu lidí na úřadech vysvětlujete?
Počet napadení stoupá. Vidím za tím například současnou krizi. Úřady vyplácejí více dávek, někdy nepřevezme potřebný formulář hned a chce doplnit nějaké informace, což může lidi rozčílit. Tím, jak se vyplácí více dávek, tvoří se fronty. Lidé si pak mohou svou frustraci vybíjet právě na úřednících, což může vést právě k jejich napadení.

Úřad práce uvádí, že má přibližně 450 neobsazených tabulkových míst. Může mít nedostatek pracovníků vliv na agresivitu klientů?
Ano. Vyplácením většího počtu dávek přibyla úřadům práce, ale nemají k tomu dostatečný počet lidí. Jenže úřady nejsou schopny nové zaměstnance sehnat. Velkou roli v tom hrají nízké platy. Když někdo nový nastoupí, zůstane jen tři měsíce, tedy po zkušební dobu, a pak raději odejde jinam, kde mu nabídnou lepší finanční podmínky. Ta místa by se měla doobsadit, ale brání tomu právě finanční podmínky, které státní správa nabízí. 

Fronta před úřadem práce v Ostravě
Referenti na úřadech práce jsou vyčerpaní. Přibyly statisíce žádostí o dávky

O náporu na úředníky může vypovídat i to, že počet vyplácených dávek oproti loňsku zvýšil o bezmála padesát procent.
To je problém. Některé věci byly dělány narychlo. Úřady nejsou připravené a pak se spustí nová dávka.