Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž hodlá podpořit zájem důchodců pracovat a také motivovat firmy, aby je zaměstnávaly ochotněji. Jak? Dosud se pracujícím důchodcům trvale navyšoval starobní důchod ve výši 0,4 procenta výpočtového základu za každých 360 odpracovaných kalendářních dní. To by se ale mělo změnit zavedením nové slevy na pojistném na důchodové pojištění.

Nově budou zaměstnaní starobní důchodci osvobozeni od „své“ části pojistného. Změna se dotkne také živnostníků, ti budou platit pojistné snížené o 6,5 procentního bodu, tedy 22,7 procenta z vyměřovacího základu. „Aktuálně je návrh zákona projednáván v meziresortním připomínkovém řízení,“ potvrdil na dotaz Deníku mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.

Kavárna centra Elpida, které se věnuje podpoře aktivního života seniorů.
Penze v Česku? Pracuji, abych měla na opravy i dovolenou, popisuje důchodkyně

Se zavedením těchto slev pro důchodce úředníci počítají již od 1. července letošního roku. Cílem je podpořit ty penzisty, kteří mají zájem dál pracovat. Peníze za ušetřené pojistné totiž uvidí okamžitě při výplatě mzdy. Teď si jen napracovávali na budoucí důchod.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominika Stroukala jde o jeden z návrhů, jež její experti prodiskutovali. „Měl podporu některých členů, protože u nás je extrémně vysoké procento lidí, kteří jdou do důchodu již první den, kdy na něj mají nárok,“ uvedl Stroukal. Připomněl, že zůstávat v zaměstnání déle je vzhledem k výši budoucího důchodu naopak výhodnější.

Důchodci možná narazí u firem

Ekonom Petr Zahradník, který je rovněž členem NERV, je přesvědčen, že nový přístup je výhodnější pro seniory i pro firmy. Nechce ale odhadovat, kolik lidí kvůli vyšší čisté mzdě zůstane v práci. „Kdo je přesvědčen o tom, že chce s pracovní činností opravdu skončit, toho ani tato pobídka úplně nepřesvědčí,“ připustil Zahradník.

Podobně to vidí i předsedkyně spolku Senioři ČR Jana Ouředníčková. „Pro seniory je to samozřejmě zajímavé v tom smyslu, že jim zbude větší finanční polštář. Ostatně právě kvůli tomu v důchodu ještě pracují,“ uvedla.

V roce 2023 se očekává jen jedna valorizace důchodů. Ilustrační snímek
Důchody: Loni vzrostly třikrát za sebou, letos má být valorizace již jen jedna

Problém ale možná nastane na straně firem. I když se více mluví o přednostech starších zaměstnanců, zkušených a loajálních, zaměstnavatelé podle ní dávají přednost mladším. „S postupujícím věkem lidem ubývá fyzických i mentálních sil, a proto zvládnou méně práce než třeba ve čtyřiceti,“ podotkla Ouředníčková.

Pokud jde o srovnání s Evropou, pracující čeští senioři patří k průměru zemí sedmadvacítky. Podle zaměstnavatelů dnes chtějí pracovat hlavně senioři s nízkým důchodem, který se jim zdá na úhradu životních nákladů nedostatečný. Tak to nejspíše zůstane i do budoucna. „Tento motiv bude v současném prostředí rostoucích cen a vysoké inflace stále silnější a bude působit automaticky,“ uvedla Dagmar Kužvartová ze Svazu průmyslu a dopravy. Nová státní podpora však podle ní připraví státní rozpočet o několik miliard korun. „Ty mu již nyní chybí na financování řady naléhavých potřeb,“ připomněla.

Seriál Naše důchodyČesko stárne a financování důchodů začíná být čím dál větší problém. Fialova vláda na jaře představí reformu penzí a některých změn doznají i stávající důchody. Deník proto startuje nový seriál Naše důchody, který každé pondělí postupně představí chystané novinky.Budou některé profese chodit do penze až v 68 letech? Zvýší se pojistné pro OSVČ? Jak se změní předčasné důchody? A věří lidé ve středním věku, že nějaký důchod v budoucnu dostanou? Všechny díly seriálu najdete na webové adrese denik.cz/duchody.