„Dosavadní výsledky privatizace jsou diskutabilní. Jejím účelem bylo stabilizovat bydlení, v praxi ale nebyl tento účel zcela naplněn,“ řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Privatizace nekončí

Městská část se podle něj nechce dostat do situace, kdy se bytů zbaví a pak je bude draze nakupovat a či pronajímat od soukromníků. „Obáváme se, abychom nemuseli byty znovu kupovat, až začne platit zákon o sociálním bydlení,“ řekl David Bodeček, radní pro majetek.

Místa pro bydlení by se však mohla začít znovu prodávat po roce a čtvrt. „Neukončujeme privatizaci, ale její zásady,“ dodal Bodeček s tím, že radnice do budoucna změní koncepci a na dosavadní prodej si nechá vypracovat analýzu. V rámci privatizace totiž bylo možné byt koupit za cenu výrazně nižší, než jsou tržní ceny.

Městská část tak zatím stále může v určitém rozsahu provozovat bytovou politiku a nabízet bydlení těm profesím, bez nichž se její fungování neobejde, například policistům a učitelům.

Radnice slíbila byty

Koalice (Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme a Zelená pro jedničku) v úterý navrhla prodej posledních dvou bytů. Téma budilo na schůzi zastupitelů velké emoce. Jsou totiž stále lidé, kterým radnice privatizaci slíbila a dlouhodobě na ni čekají. Podle nich úřad v minulosti nepřistupoval ke všem spravedlivě. O těchto případech hodlají radní ještě jednat.

V současné době je v Praze 1 ještě 1.181 městských bytů. Za posledních 20 let jich zde bylo privatizováno přibližně 4.700.