V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, nikoliv samotných automatů. Herny ve správním řízení postupně ruší ministerstvo financí.

„Poslední vyhláška o regulaci hazardu je z roku 2015. Ta bohužel nepřinesla omezení řady heren, které se tváří jako kasina, ale ve skutečnosti jsou to jen místa plná automatů, na nichž může s výjimkou krátkých přestávek hrát skoro kdokoli ve dne v noci. Technické hazardní hry neboli automaty jsou špatnou vizitkou města. Jsou totiž nejvíce návykové a je na ně navázána i nejrůznější kriminalita, takže jde jak o sociální, tak bezpečnostní riziko,“ uvedla pro agenturu ČTK radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Návrh novely magistrát konzultoval s městskými částmi. Podle Marvanové s ním většina z nich souhlasila. Návrh bude zpracován do konce ledna a pražští zastupitelé by jej mohli projednat na březnovém, nebo dubnovém jednání.

Celní úřad pro hl. m. Prahu uspořádal ve čtvrtek razii proti nelegálnímu hazardu v provozovně Café Bar Cotton Club v Dejvicích.
Boj s hazardem v Praze. Herny už zmizely ze dvou městských část

„Jsem si vědoma, že to připraví městské části o značnou část příjmů, z nichž financují sportovní a podobné aktivity. Proto chci zároveň prosadit, aby hlavní město tento výpadek příjmů pro městské části kompenzovalo, aby žádná městská část nebyla motivována zachovat herny jen kvůli penězům,“ uvedla Marvanová.

Adiktolog by uvítal regulaci on-line hazardu

Podle adiktologa Ivana Doudy z pražské organizace Drop-In není zákaz automatů v hernách řešením, neboť hrozí to, že se aktivity provozovatelů přenesou na internet. „Uvítal bych nejprve nějakou legislativní iniciativu, která by řešila regulaci hazardu i v on-line prostředí. Plošným zákazem automatů v hernách a kasinech bohužel negativním jevům týkajících se jednotlivce, rodiny i společnosti nezabráníme. Ve svém důsledku to může být paradoxně jenom skrytější, snadnější, a tím dokonce i kontraproduktivní. Taková je realita,“ napsal ČTK Douda.

Petr Hejma.
Na klíčových projektech se nic nemění, ujistil nový starosta Prahy 1

Pražské radnice dostaly od magistrátu například za loňské první pololetí dohromady zhruba 108 milionů korun, které Praha vybrala na odvodech z loterií a her. Kolik peněz ta která radnice dostane, závisí vždy na počtu jejích obyvatel.

Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny v Praze. V provozu mohou být jen provozovny označené jako kasina. Od této doby ministerstvo financí zrušilo k loňskému březnu podle svého mluvčího 126 heren s 1506 hracími automaty. V Praze bylo původně více než 200 heren.

Ilustrační foto.
Prostitutky zpět v ulicích? Město chce vystěhovat nevěstinec Showpark