Praha získala body za dostupnost pronájmů, kvalitní dopravu, kvalitu veřejného školství nebo rovnost pohlaví či menšin. Naopak mezi hůře hodnocené kategorie v Praze patří právní požadavky nezbytné pro pobyt, ale také míra zdanění.

"Pandemie urychlila trend práce na dálku mnohem více, než jsme předpokládali. Technologie nezbytné pro práci na dálku tu byly samozřejmě už před pandemií. Co se ovšem změnilo, je postoj firem k práci z domova (…), přijetí možnosti, že nejlepší kandidát na danou pozici může žít v jiné zemi," sdělil listu La Libre spoluzakladatel a výkonný ředitel WorkMotion Carsten Lebtig.

Velká evropská metropole v žebříčku nedopadla příliš lichotivě. Brusel je 52., zejména kvůli vysoké míře zdanění. Ze stejného důvodu spolu s cenami bydlení je Paříž 62. Berlín je jedenáctý. Londýn obsadil 36. místo, zejména kvůli cenám a dostupnosti bydlení.

Různé priority 

Lidé mají při výběru místa pro život, a tedy i pro práci z domova, různé priority a podle nich mohou vybírat i destinace, konstatuje La Libre. Nejvýhodnější daně jsou podle žebříčku v Istanbulu, hned na druhém místě je Lisabon. Nejnižší náklady na život najdou digitální nomádi v Béngalúru nebo na Bali. Dánská metropole Kodaň zase může nabídnout nejšťastnější obyvatele.

Žebříček bral v potaz celkem 17 kategorií, v každé z nich bylo možné získat až 100 bodů. Údaje pro jednotlivé kategorie čerpal z již existujících a dostupných údajů, včetně například údajů Světové banky, Evropské komise (EK) nebo Světové zdravotnické organizace (WHO). WorkMotion hodnotil celkem 80 měst.