Čísla zveřejnil pražský magistrát v tiskové zprávě, na kterou odkazuje na oficiálním twitterovém profilu. Podle statistik za minulý rok dosáhl počet nocí strávených v pražských ubytovacích zařízeních bezmála 18,26 milionu, což je o 1,1 procenta víc než předloni. Přes 16 milionů lidí, kteří sehnali nocleh, bylo zahraničních turistů. Počet přenocování českých turistů však vzrostl o téměř desetinu.

„V samotném čtvrtém čtvrtletí, na které připadá i období Vánoc a konce roku, se v Praze počet turistů meziročně zvýšil o 4,2 procenta. Do hlavního města jich v posledních třech měsících minulého roku přijelo přes dva miliony, z toho tvořili hosté ze zahraničí 1,67 milionu. Počet přenocování se zvýšil o 0,6 procenta, přičemž u zahraničních turistů klesl o 1,2 procenta, zatímco u českých návštěvníků metropole stoupl počet noclehů skoro o 14 procent,“ uvádí magistrátní zpráva.

Poslední dobou se (nejen) v Praze mluví o nevraživosti hoteliérů a poskytovatelům krátkodobých pronájmů přes aplikaci, jako je třeba Airbnb. Nedávno se pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) dohodla prostřednictvím radní Hany Kordové Marvanové na spolupráci s firmou Airbnb, která se chystá vybírat poplatky za ubytování a odevzdat je městu.

„Krátkodobé ubytování v metropoli podléhá kritice z důvodu narušování pořádku, nedodržování pravidel majiteli bytů či vlivu na trh s bydlením,“ dodává magistrát s tím, že pražská rada pokračuje v komunikaci s finanční správou a vyměňuje si informace o Airbnb. Ke zklidnění situace ohledně rušení nočního klidu podle radních přispěje také funkce nočního starosty, kterým se stal Jan Štern, provozovatel provozovatel center Containall a Stalin. Opozici se tento nápad nelíbí.