Praha byla v roce 2016 sedmým nejbohatším regionem v Evropské unii (EU), co se týče hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele.

Z porovnání 276 územních jednotek nazývaných NUTS2 vyšel opět nejlépe Londýn, kde výkon ekonomiky na osobu dosahuje 611 procent celounijního průměru.

Naše hlavní město si udrželo svou pozici z roku 2015, kdy skončilo na šestém až sedmém místě. HDP ale Praha zvýšila ze 168 na 172 procent průměru EU. Ještě v roce 2013 byla Praha devátým nejbohatším regionem.

Ilustrační foto
Inflace v lednu zpomalila v eurozóně i celé Evropské unii, Česko nevyjímaje

Na prvních místech se za Londýnem umístil Lucemburk (257 procent), jihovýchodní Irsko (217 procent), Brusel a Hamburk (oba mají HDP v přepočtu na obyvatele na úrovni 200 procent unijního průměru). Před Prahou se také umístil slovenský Bratislavský kraj.

V Londýně, Lucembursku nebo Bruselu sídlí centrály řady firem, pro které pracuje mnoho lidí, kteří ale v daném místě nebydlí. Hodnotu těchto měst ale takto zvyšují, protože přispívají k tvorbě tamního HDP. Ten se poté při rozpočítávání na osobu dělí pouze mezi obyvatele – tedy menší počet osob, než kolik jej vytváří.

Naopak nejchudším regionem v EU bylo v roce 2016 Severozápadní Bulharsko, jehož ekonomika dosahovala v přepočtu na hlavu pouze 29 procent průměru bloku. Druhý nejhorší byl francouzský Mayotte, což je Paříží spravovaný ostrov v Tichém oceánu. Následovaly další dva bulharské kraje a severovýchodní oblast Rumunska.

Výkon ekonomiky jednotlivých regionů v členských zemích EU ve střední a východní Evropě může mít dopad na množství peněz, které státy po roce 2020 získají z unijních fondů.

Kromě Prahy v Česku nedosahuje unijního průměru ani jedna oblast. Nejlépe jsou na tom s 81 a 80 procenty regiony Jihovýchod (obsahující Jihomoravský kraj a kraj Vysočina) a Střední Čechy (Středočeský kraj). Nejhůře s 63 procenty celoevropského průměru HDP v přepočtu na hlavu je na tom region Severozápad, tedy Karlovarský a Ústecký kraj.

Ilustrační foto
České Radiokomunikace spouští přechodové vysílání DVB-T2 z Klínovce a Ploštiny