Atraktivní trh práce láká do Prahy stále více cizinců. „U nás v kanceláři se česky skoro nedomluvíte. Moji kolegové pocházejí z Británie, Ukrajiny a Kostariky. Bez angličtiny se tu neobejdete,“ vypráví Martina, která pracuje v IT.

Cizinci jsou nezastupitelným zdrojem pracovních sil

Dlouhodobě narůstající zájem zahraničních pracovníků o Prahu potvrzuje studie IPRu. Podle ní v roce 2017 žilo v Praze téměř 200 tisíc ekonomicky aktivních cizinců. Tvořili 16 procent obyvatel metropole. Český statistický úřad v témže roce v Praze evidoval téměř 700 tisíc ekonomicky aktivních obyvatel.

Data IPRu pocházejí od úřadů práce, které evidují počty pracovních povolení a zaměstnaneckých karet. Živnostenská oprávnění zase eviduje ministerstvo průmyslu a obchodu. Studie započítává lidi, kteří zde žijí na základě povolení k pobytu platného na více než tři měsíce.

V celém v Česku bylo v roce 2017 takto evidováno celkem půl milionu lidí, tvořili tak pět procent obyvatel země. V Česku je cizinec každý desátý pracovník, přičemž v Praze je to každý čtvrtý až pátý. V podstatě každý třetí cizinec pracující v Česku je evidován v Praze.

„Cizinci se stali pro Prahu nezastupitelným zdrojem pracovních sil, který je více flexibilní než tuzemská pracovní síla. Dokážou přijímat některé méně atraktivní podmínky pracovního uplatnění,“ uvádí IPR.

Nejvíce cizinců pak přišlo do Prahy v letech 2011 až 2016 konkrétně 85 tisíc. Zajímavým trendem je i zvyšující se počet žen. Zatímco před osmnácti lety jich mezi cizinci byla v Praze čtvrtina, v roce 2017 činil podíl žen přes 42 procent.

Praha je atraktivní destinace

Příliv zahraničních pracovníků potvrzují i pracovní agentury. „Praha je pro cizince atraktivní destinací, ať už z pohledu kvality života, tak i kariérních příležitostí.  Jde přitom nejen o pracovníky z členských států EU, ale i z dalších zemí, například z Ukrajiny, Srbska či Filipín,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Podle ní firmy vyhledávají zahraniční kandidáty kvůli nízké domácí nezaměstnanosti a nedostatku Čechů. „Nejvíce cizince nabírá výrobní segment, dále pak jsou cizinci typičtí pro obor sdílených podnikových služeb,“ dodává Součková.

Z center služeb se obsluhují zákazníci z celého světa, a proto je nutné aby jejich zaměstnanci hovořili cizími jazyky, často i méně obvyklými.

close Cizinci na pražském trhu práce. Infografika. info Zdroj: DENÍK/Pavel Kopecký zoom_in