„Jak se ukázalo v období před epidemií koronaviru, problematice regulace krátkodobého ubytování je potřeba se věnovat zejména ve velkých městech, neboť jeho poskytování prostřednictvím platforem typu Airbnb již dávno překročilo rámec sdílené ekonomiky,“ domnívá se radní. „Je potřeba upravit legislativní rámec tak, aby česká města držela krok s těmi světovými metropolemi, které toto oprávnění mají,“ dodala Marvanová, která návrh nejdříve předloží pražskému zastupitelstvu.

Pražský happening Stop Airbnb.
Až do neděle bude v bytě v Jindřišské probíhat happening kolektivu Stop Airbnb

Města a obce by podle připravené novely měly mít možnost omezit mimo jiné dobu, po kterou je krátkodobé ubytování poskytováno. Dále pak stanovit maximální počet přenocování v roce nebo počet současně ubytovaných osob. Návrh se inspiruje v zahraničí. Třeba Berlín omezuje krátkodobé pronájmy na 182 dnů v roce.

„Chceme být dobrými partnery hlavního města Prahy a podporovat jasná pravidla pro sdílené ubytování, která budou fungovat pro všechny  zúčastněné strany. Chceme spolupracovat na lepším postupu směrem kupředu, a proto jsme městu navrhli jasná a jednoduchá opatření na podporu zodpovědného sdíleného ubytování. Prostřednictvím partnerství s Evropskou komisí již také sdílíme údaje o činnosti  Airbnb v České republice a v celé EU a nadále budeme hledat opatření, díky kterým ve spolupráci s Prahou dosáhneme pokroku," reagovala mluvčí Airbnb Kirstin MacLeod.

Koronavirus ovlivnil také nabídku bytů k podnájmu v Praze.
Klientela se změnila, zájem zůstal. Jednička bojuje s Airbnb i v čase karantény