Ještě neskončily vánoční svátky a mnozí obchodníci v metropoli už lákají zákazníky na velké slevy. Například v Tescu si už na Štěpána mohli lidé koupit oděvy levnější dokonce o polovinu, či cenově zvýhodněnou elektroniku. „Návštěvnost je velmi slušná. Mnozí zákazníci vyrazili za zlevněným zbožím cíleně, protože k Vánocům místo dárků dostali finanční hotovost,“ uvedla pro Deník Jana Matoušková, mluvčí obchodního řetězce Tesco. Podle ní první vlna slev, která odstartovala včera, zdaleka nekončí. „Bude trvat do 8. ledna. Po tomto datu očekáváme další výrazný pokles cen. Zvýší se procento slev a rozšíří se sortiment cenově zvýhodněného zboží,“ slibuje mluvčí Matoušková. Lidé mohli výhodně pořídit například chlapeckou bundu zlevněnou z 850 korun na 425, zimní boty zlevněné z původních 350 korun na 175, či pánskou košili za 195, která dříve stála 390 korun.
 

Slevy v Praze: Cena zboží spadla až o polovinu

dokončení ze strany 1
 
V hypermarketech Hypernova už začala první vlna až šedesátiprocentních slev na zimní vybavení a textil, obuv a sportovní výbavy. Ve druhém lednovém týdnu pak budou zlevněny domácí potřeby. Kromě oděvů byl zájem o alkoholické nápoje. Vybrané lihoviny byly o více než čtvrtinu levnější. „Jedeme zítra na hory, kde strávíme Silvestra i Nový rok. Proto se nám docela hodilo, že slevy začaly už dnes. Nakupujeme hlavně potraviny a také lihoviny,“ řekla Deníku Marie Šípková. Obchodní síť s oblečením Kenvelo má na vybrané druhy zboží do poloviny února slevu až 60 procent, řetězec C&A 30 až 50 procent. Kromě Tesca si letos se slevami pospíšil i obchodní dům proslulý hlavně konfekcí Marks&Spencer. Ze sedmi poboček byla včera otevřena pouze jediná, a to v obchodním centru v Letňanech.
 
Vracejí dárky
"Zlevněné jsou jednotlivé typy zboží,“ popsala prodavačka z letňanského centra Barbora Mozolová. Podle ní včera zákazníci hlavně vyměňovali a vraceli zboží zakoupené jako vánoční dárek. Podobnou, časově neomezenou, možnost mají i v Tescu. Ne všude však zákazníci s obdobnou žádostí uspějí. Spotřebitelé totiž v tomto ohledu nemají žádná práva. „Je to jen na vůli obchodníka, protože zákon mu to neukládá, aby bral zpátky zboží, které je bez vady,“ upozornila Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitele.
 
Pokud se obchodníci rozhodnou brát zpátky koupené zboží, mají právo si stanovit vlastní podmínky: například si mohou určit termín, do kdy jsou ochotni vzít zboží zpět, zvláště u spotřební elektroniky pak často žádají, aby zboží bylo vráceno v originálním obalu. Vrácení textilu je většinou podmiňováno neodstřiženou cenovkou, přítomnost obalu ale většinou není nutná.
 
Mnozí se ještě přidají

Mnoho obchodů však mělo včera ještě zavřeno a dá se u nich zatím jen odhadovat, v jaké výši budou povánoční slevy. Obchody na Václavském náměstí, pokračují až do Nového roku v účtování slev, které spustilo už v posledních dnech. V obchodě Jannis tak lze koupit dámské oblečení s třicetiprocentní slevou a v obchodním domě Bebenhams jsou slevy až padesát procent. Až do pondělí lze také v mnoha klenotnictvích v centru nakupovat až o polovinu levněji.