Obří fúzi včera oznámily obě firmy, když ve společném prohlášení uvedly, že jejich rady dospěly k „rámcové dohodě o klíčových podmínkách možné doporučené nabídky". Dobře informovaná agentura Bloomberg pak ještě upřesnila, že AB InBev zaplatí 68 miliard liber, tedy zmíněných 2,5 bilionu korun.

Odborníci se shodují, že obchod značku Plzeňského Prazdroje ani jeho kvalitu neovlivní. „V krátkodobém horizontu to nebude znamenat vůbec nic. SABMiller má ve světě přes 130 pivovarů, takže jejich přebírání bude trvat dlouho," uvedl pivovarnický expert Jan Veselý.
V řadě zemí bude pravděpodobně o fúzi rozhodovat antimonopolní úřad kvůli tomu, že skupina v nich dosáhne více než padesátiprocentního podílu na trhu. Veselý tak předpokládá, že AB InBev bude muset někde některé pivovary i prodat, aby se dostal pod tuto hranici.

Nejziskovější pivovar

S takovými problémy by se ale Anheuser-Busch InBev v Česku potýkat neměl, protože jeho podíl by se podle Veselého měl pohybovat kolem 48 až 49 procent. Rozhodně se však o značku Plzeňský Prazdroj nebojí. „Je to nejziskovější pivovar SABMilleru v celé Evropě. Není proto důvod, aby Anhauser-Busch InBev zařízl slepici, která snáší zlatá vejce," doplnil.

Ale právě kvůli tomu se prodej příliš nelíbí sládkovi Josefu Krýslovi. „Není to nejlepší zpráva dne a vnímám ji s rozpaky. Plzeňský Prazdroj měl v rámci SABMilleru výsadní postavení a byl u něho jako prémiová značka. Anheuser-Busch InBev má několik velkých značek a je otázka, zda bude mít Plzeňský Prazdroj jako svou jedničku," míní.

Hlavní ale je, aby kvalita piva zůstala stejná. Pokud ta zůstane, je provozovateli plzeňské restaurace U Šenku Františkovi Cyprisovi jedno, kdo pivovar bude vlastnit. „Anheuser-Busch InBev má v oboru hodně zkušeností, třeba by mohl do Plzně přivést nějaký nový nápad," řekl.

Přesto by po ukončení fúze k nějakým změnám mohlo dojít. Viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka ukazuje na pivovar ve Velkých Popovicích. „Není jasné, jestli Popovice zůstanou, nebo je zavřou v rámci globální ekonomické výroby," řekl Kočka.

Český trh je ale pro tyto světové pivovarnické skupiny jen malým rybníkem. Vždyť AB InBev v současné době ovládá 21 procent celosvětového trhu. Po spojení se SABMillerem se tento podíl ještě zvýší a vzroste ve světě téměř na třetinu.

Plzeň mění majitele.