„Našim cílem je zajištění kvalitních potravin. U Pražské šunky jde navíc o zachování tradiční metody výroby a receptury, které si uzenáři předávají desetiletí. Výrobci této vysoce jakostní uzeniny teď budou moci využít evropské logo, ze kterého zákazník jednoduše zjistí, že si kupuje výjimečnou potravinu,“ řekl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek.

Název Pražská šunka – včetně dalších jazykových variant – bude zapsán do rejstříku Zaručených tradičních specialit Evropské unie (EU). Výrobek s tímto názvem tak bude možné vyrábět ve všech členských státech pouze dle zapsané specifikace.

Název Pražská šunka už od poloviny devatenáctého století označuje jeden z nejznámějších potravinářských produktů s původem v Česku, zejména v Praze.

Ilustrační foto
Na seznam specialit EU chce i Pražská šunka

U nás se název používá tradičně pro šunku nejvyšší jakosti z vepřové kýty, kde je původní oválný tvar zachován použitím takzvaného pražského řezu. Zároveň ji však vyráběli a stále vyrábějí i v dalších evropských státech – v Itálii, Rakousku nebo například Německu.

Proto byla jednání o udělení loga poměrně komplikovaná. Čeští zástupci se s ostatními členskými státy musely shodnout na přesném receptu i způsobu výroby.

Pražská šunka s logem Zaručené tradiční speciality EU má tři varianty, Pražská šunka na kosti, Pražská šunka bez kosti a Pražská šunka - konzerva.

Pizza pečená v peci, kde byla upečená i úplně první neapolská pizza Margherita v roce 1889.
Italové slaví. Neapolská pizza se dostala na seznam UNESCO

Pražská šunka na kosti se od ostatních šunek na kosti odlišuje způsobem výběru a opracování základní suroviny. Dalším znakem je specifický poměr při výrobě použitých vepřových kýt a láku, které odpovídají kategorii šunek nejvyšší jakosti.

Pražská šunka bez kosti je zauzená šunka nejvyšší jakosti. Významným rysem je u ní dekorativní povrchové krytí. Odlišujícím prvkem je i typický vejčitý nebo válcovitý tvar hotového výrobku.

Pražská šunka – konzerva je charakteristická tenkou vrstvou aspiku mezi šunkou a obalem. Typický je i vejčitý tvar plochého obalu – konzervy.

Zaručenou tradiční specialitou je výrobek, který odpovídá zapsané specifikaci, u něhož je prokázané používání na domácím trhu po dobu nejméně třiceti let.

Dosud jsme měli společně se Slovenskem čtyři zaručené tradiční speciality, a to Tradiční špekáčky, Liptovský salám, Spišské párky a Tradiční lovecký salám.

Ilustrační snímek
Kontroly pohonných hmot dopadly v roce 2017 nejlépe v české historii