Vypadá to lákavě. Za pár desítek minut se zbavíte odumřelé kůže, odpočinete si, zregenerujete a procedura vám dokonce pomůže s kožními potížemi. Navíc je to vcelku zábava. Kdo by nechtěl nechat si nohy oždibovat malými bezzubými rybičkami?

Zejména v centru města funguje podniků slibujících tento komplexní zážitek hned několik. Zaměřují se zejména na turisty, za 299 korun si může každý užít svou chvilku v ráji.
Odborníci se ale shodují, že je na místě být obezřetný.

Raději se rozmyslete 

Podle nejnovější zprávy Hygienické stanice hlavního města Prahy jedno jasné, procedura není bezpečná. „Riziko přenosu infekce buď z ryb na člověka, nebo z člověka na člověka (skrze vodu a ryby), případně z vody samé, nelze vyloučit. Proto nemohu takovou proceduru doporučit,“ okomentoval situaci ředitel hygienické stanice Jan Jarolímek.

Z materiálu vyplývá, že procedura je nebezpečná pro lidi s oslabenou imunitou, ale také pro pacienty s lupénkou. Přesto někteří provozovatelé této služby uvádí, že pomáhá léčit kožní onemocnění. „I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli nemocí, které se můžou projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně,“ píše se ve zprávě hygieniků.

Voda i rybyčky bez dezinfekce 

Důvod je jasný, vodu v nádrži není možné sterilizovat stejně tak, jako se tomu děje u bazénů, a to proto, že by rybičky zahynuly. Samozřejmě také není možné dezinfikovat živočichy samotné. „Je třeba si uvědomit, že nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi tím, že obsahuje nejrůznější bakterie a plísně,“ varují hygienici. Podle majitelů salonů to ale nebezpečné není, kdyby tomu tak bylo, už by existoval jejich zákaz. 

„Já dávám každému zákazníkovi novou vodu, ta musí 48 hodin odstát,“ brání se majitelka jednoho z pražských salonů. Do nádoby ale už žádné chemikálie přijít nesmí. „Voda je z kohoutku, kdyby se do ní něco přidávalo, rybičky by zemřely,“ popsala. Ryby podle jejích slov dva dny samy zregenerují. „Každý si musí dopředu opláchnout nohy, pomáhá to například lidem s lupénkou,“ dodala.

Problémy nejsou, prozatím

U hygienické stanice si prozatím nikdo na potíže nestěžoval, to ale může být podle prohlášení hygieniků způsobené klientelou. „Ta se skládá převážně ze zahraničních turistů, kteří Prahu brzy po proceduře většinou opustí,“ stojí v dokumentu. 

Problémy nereflektuje ani jeden z pražských salonů. „Nikdo si nikdy nestěžoval, naopak jsou nadšení,“ popsala majitelka. Podle studie britské Health Protection Agency existuje i malá možnost přenosu infekce HIV a také žloutenky typu B. V USA či Kanadě je dokonce užívání rybiček Garra rufa zcela zakázané.