Ke konci ledna celkové příjmy státního rozpočtu meziročně klesly o 18 miliard na 111 miliard korun. Celkové výdaje meziročně rovněž klesly, a to o 1,5 miliardy na 82,4 miliardy ko­run.

„Lednová čísla nebývají příliš dobrým vodítkem pro vývoj státního rozpočtu po zbytek roku. Aby se ale zmírnilo riziko odchylky státních financí od celoročního plánu, musely by další měsíce přinést mnohem lepší čísla. Přitom je nutné vidět, že se řada nových opatření současné vlády, kupříkladu zvýšení platů ve veřejném sektoru, do bilance státního rozpočtu teprve začne negativně promítat," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Inkaso spotřebních daní meziročně kleslo o 12,8 miliardy na 11,9 miliardy korun. Na pokles mělo velký vliv inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které meziročně kleslo o 12,3 miliardy na 4,6 miliardy korun. Předzásobení tabákovými výrobky koncem předloňského roku souviselo se zvýšením sazeb daně od 1. ledna 2014. „Lze očekávat, že tento vliv bude v průběhu roku klesat," uvedlo MF.

Klesl výběr DPH

Výběr daně z přidané hodnoty (DPH) v lednu klesl meziročně o 11,3 procenta na 28,4 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s poklesem proti roku 2014 o 0,4 pr­ocenta. „Inkaso daně v roce 2015 by mělo být ovlivněno především zavedením druhé snížené sazby DPH ve výši deset procent, která bude aplikována na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou stravu," uvedlo MF s tím, že dopad odhaduje na 2,4 miliardy korun.

Podle Sobíška ovšem lednový propad u DPH byl nečekaný. „Zde nemůže být důvodem aplikace druhé snížené sazby DPH, která výběr DPH negativně ovlivní teprve v dalších měsících," upozornil.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke koci ledna na ně z rozpočtu putovalo 36,6 miliardy korun, meziročně o miliardu více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky za 512,6 miliardy ko­run.