Studie uvádí, že vyvedení části peněz ze státního systému by poskytlo možnost část prostředků zhodnotit lépe. „Efekt je nejcitelnější u vyšších příjmových skupin a u mladších ročníků. Nicméně navrhovaná reforma je natolik opatrná, že nelze očekávat podstatné zlepšení příjmové situace budoucích důchodců," uvádí studie. Nejvíce si přechodem polepší mladší muži s nejvyššími příjmy. Podle studie je i tak přínos případného přestupu poměrně nízký a pohyboval by se na úrovni jedné poloviny ročního příjmu.

Přínos přestupu by tak byl podle studie pro většinu příjmových skupin nízký. „Lze proto očekávat, že skutečný zájem bude nižší," uvádí materiál.

Druhý pilíř je fakticky nové dobrovolné spoření na důchod, které vznikne na začátku příštího roku. Zapojit se do něj bude moci každý občan mladší 35 let. Starší lidé budou mít na přestup do systému čas do konce července 2013. Ze druhého pilíře již nejde vystoupit.

Druhý pilíř je součástí už schválené důchodové reformy. Ta má umožnit lidem přesměrovat tři procenta z odvodů na penze do vlastního spoření u některého z fondů. K tomu by si museli šetřit ještě částku ve výši dvou procent odvodů ze svého. Reformu opozice a odbory dlouhodobě kritizují. Podle odborářů by kvůli ní mohly chybět ve veřejném důchodovém systému desítky miliard na nynější penze.

IDEA připravuje kalkulačku, která by na základě současného příjmu měla poradit, zda je výhodné vstoupit do nového pilíře důchodového systému. Představitelé IDEA uvádí, že kalkulačka bude detailnější než ta, kterou nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí.