Češi nemají problém zadlužit se kvůli nákupu vánočních dárků. Z aktuálního průzkumu vyplynulo, že každý pátý Čech se zkušeností s půjčkou si již někdy půjčil na vánoční dárek. „Bohužel jsou Češi zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup přímo od obchodníků. A často bez velkého plánování,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko nákupů na úvěr.  A dodává, že listopad je tradičně obdobím, kdy se Češi nejvíce zadlužují. Prosinec a leden pak mají další prvenství - lidé jsou na svých účtech nejvíce v mínusu.

Půjček se podle odborníků bát nemusíme. Pokud si však chceme Vánoce užít v poklidu a bez obav z budoucnosti, měli bychom dodržovat několik základních pravidel:

 1. Udělejme si včas přehled
  Spočítejme si, jaké máme příjmy, jakou částku budeme potřebovat na běžné měsíční výdaje i kolik si můžeme dovolit utratit za dárky. Pokud chceme mít jistotu, že vše sedí, využijme některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za nás příjmy, naplánuje naše výdaje a upozorní nás i na položky, na nichž bychom mohli ušetřit.
 2. Počítejme s rezervou
  Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máme uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů naší domácnosti. A to není zrovna málo. Pokud rezervu nemáme, je pro nás jakákoliv půjčka velmi riziková.
 3. Nemáme-li svoji vlastní rezervu, domluvme si ji jinde
  Některé bankovní produkty nám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, nám vytvoří finanční polštář, který můžeme použít kdykoliv budeme potřebovat. Nebo také nemusíme. Ale máme jej a díky němu jistotu, že se v případě nečekaných změn nedostaneme do finančních problémů.
 4. Pečlivě vybírejme, kde si půjčíme
  Pamatujme, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďme opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.