Kysilku do dozorčí rady v minulém týdnu jmenoval Řídící výbor podniku, který ho zároveň navrhl na předsedu kontrolního orgánu dopravce. Výbor při řízení podniku zastupuje ministerstvo dopravy. Kysilku na post předsedy rady už dříve doporučil i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který vyzdvihl jeho ekonomické zkušenosti.

Kysilka v minulosti působil jako člen rady centrální banky a později i viceguvernér ČNB. Od prosince 1997 do července 1998 byl pověřen zastupováním guvernéra. V letech 2012 až 2015 byl generálním ředitelem České spořitelny.

Tankování pohonných hmot. Ilustrační snímek
Nafta v Česku v uplynulém týdnu zdražila. Cena benzinu se nezměnila

Místo v čele dozorčí rady se uvolnilo po odvolání akademika Karla Pospíšila, který se uchází o místo v představenstvu státního dopravce. Pospíšil se stal šéfem dozorčí rady na konci letošního dubna. Tehdy nahradil dalšího akademika Petra Moose, jenž odstoupil ze zdravotních důvodů.

Státní dopravce v současnosti hledá dva členy představenstva, včetně jeho předsedy. Do výběrového řízení se přihlásilo přes 30 zájemců. Výběrová komise jejich seznam postupně zúžila na několik kandidátů, z nichž bude na svém jednání příští týden vybírat dozorčí rada.

Počet cestujících stoupá

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, dále také například Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Vlaky státního dopravce v prvním pololetí cestovalo 91,6 milionu lidí, meziročně o 2,5 procenta více.

Majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek.
Majitel Exim Tours kupuje od miliardáře Komárka CK Fischer

Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů Kč více. Skupina zaměstnává přes 23 500 lidí.