Představenstvo rovněž s okamžitou platností zrušilo v organizační struktuře firmy funkci generálního ředitele, kterou Ekmark zastával. "Dale Ekmark ve čtvrtek rovněž informoval představenstvo společnosti, insolvenčního správce i věřitelský výbor, že z osobních i zdravotních důvodů hodlá ukončit svůj pracovní poměr se společností OKD k 28. únoru 2017 a nastálo se vrátit ke své rodině do USA," uvedl Čelechovský.

Čtěte také: Krúpa dal na policii podnět k obstavení veškerého majetku Bakaly

OKD tak nyní povede výkonný ředitel, jimž je Antonín Klimša. Ekmark bude do konce února členem představenstva. Firma je od května v úpadku, věřitelé jí povolili reorganizaci.

Američan Ekmark vedl OKD od ledna 2014. V minulosti pracoval na vedoucích pozicích v řadě těžebních společností, například pro DeBeers vedl největší diamantový důl na světě Jwaneng v Botswaně. Do společnosti NWR, která OKD vlastní, nastoupil Ekmark v srpnu 2013 jako vedoucí důlní transformace.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Čtěte také: Karviná obdržela od OKD 40 milionů korun, je to kompenzace za těžbu

Reorganizační plán

Vedení OKD nyní pro firmu hledá partnera a pracuje na reorganizačním plánu, podle nějž bude dál fungovat. Plán budou schvalovat věřitelé a soud. Ten vyhověl žádosti OKD a povolil prodloužení lhůty, na vypracování plánu má tak OKD čas do 12. dubna příštího roku.

V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam nyní pracuje okolo 11.000 lidí. Firma oznámila, že 31. března ukončí těžbu ve ztrátovém Dole Paskov. Z OKD už odešlo 132 zaměstnanců tohoto dolu, kteří využili nabídku takzvaného dobrovolného racia na rozvázání pracovního poměru dohodou s odstupným ve výši čtyřnásobku měsíčního platu. Více než 230 horníků už projevilo zájem přejít na jiné šachty v karvinské části revíru. K přestupu motivuje firma paskovské horníky příspěvkem až 80.000 korun, celkem by chtěla převést 500 zaměstnanců.