ČEZ

Společnost ČEZ minulý týden oznámila zvýšení cen elektřiny. Její noví zákazníci nyní při roční fixaci zaplatí dvojnásobek loňské ceny, a to 11,22 Kč za kilowatthodinu (kWh). Od července se zvýší i cena plynu.

Zdražení se dotkne zákazníků, kteří nemají fixovanou cenu. U tarifu, kdy odběratel používá plyn pouze na vaření, vzroste cena o téměř 67 procent. Zákazníci, kteří nemají fixované ceny a mají smlouvu na dobu neurčitou, si u tarifu na ohřev vody připlatí o 72,5 procenta více. Pokud odběratel využívá plyn i na topení, vzroste cena na 3563 až 3666 Kč za MWh, a to podle spotřeby. Dosud tito zákazníci platili 2025 až 2112 Kč za MWh.

Důchody vzrostou o víc než tisíc korun. Ilustrační foto.
Mimořádné zvýšení důchodů od června: Spočítejte si, jak se změní vaše penze

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská od června zdražila části zákazníků plyn, v průměru o 39 procent. Zvýšení ceny se dotklo domácností, které využívají ceník Standard, popřípadě produkty navázané na tento ceník. Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník se zvýšení ceny nedotklo. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 MWh, se zvýší měsíční náklady o 36 korun. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem čtyři MWh, se zvednou náklady měsíčně o 363 korun.

Pražská energetika

Od dubna zdražila také Pražská energetika (PRE). Nové ceny se v průměru zvýšily o 25 procent. Téměř tři čtvrtiny zákazníků PRE žijí v městských bytech a pro odběr elektřiny využívají jednotarifní sazbu. Cena za dodávku se u této kategorie odběratelů zvýší v celkové měsíční platbě v rozmezí od 50 do 250 korun. U ostatních zákazníků využívajících elektřinu například k ohřevu vody došlo k navýšení o 100 až 400 korun měsíčně.

Od května pak firma zvýšila i ceny plynu, které se v průměru zvedly o 30 procent. Naprostá většina zákazníků zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více v případě, že používají plyn jen k vaření. Vytápění pak vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více.

Jaroslav Hofmann v kuchyni svého domku v Čečkovicích s lampičkou, která svítí pořád a slouží mu i jako kontrola, že vše funguje, jak má.
Nemusí platit za elektřinu. Kutil z Tachovska si vyrábí vlastní, odpojil barák

Innogy

Od března zvýšila ceny plynu a elektřiny také společnost innogy. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard zdražil o 19 procent. Pro domácnost v rodinném domě znamenal průměrný nárůst měsíční platby o 400 korun, v bytě 180 korun. Zákazník, který na zemním plynu pouze vaří, zaplatí asi o 30 korun více. 

Za elektřinu pak zákazníci zaplatí v průměru 14 procent více. Růst cen elektřiny pak pro domácnosti s nejčastější distribuční sazbou D02d, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče, znamená při roční spotřebě 2,5 MWh navýšení měsíční platby o 190 korun. V menších bytech, kde žijí jeden až dva lidé, bude nárůst poloviční. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle innogy většina, se změny nedotkly. Innogy zvýšila ceny energií už v lednu.

E.ON

Dodavatel energií E.ON zvýšil ceny už v lednu. Standardní ceníky u elektřiny se zvýšil v průměru o 17 procent, u plynu o 16 procent. Zdražování se nedotklo fixovaných smluv. Podle E.ON rodina, která bydlí v bytě a elektřinu má pro běžnou spotřebu a ročně odebere kolem 1,5 MWh, od ledna měsíčně platí zhruba o 50 korun více než dosud. Domácnosti s vyšší spotřebou, které elektřinou svítí a zároveň ji využívají i pro ohřev vody (při spotřebě do pěti MWh), platí asi 300 korun měsíčně více.

Vlak je na většině spojení mezi krajskými městy levnější než auto
Drahý benzín v datech: Cesta vlakem ve dvou lidech nyní vyjde levněji než autem

Centropol

Za elektřinu v nejběžnějším tarifu si od loňského prosince připláceli noví odběratelé také u společnosti Centropol Energy. Těm vzrostly celkové roční náklady o 25 procent.