Získání plné kontroly státu nad elektrárnou v Gabčíkovu přichází v době, kdy Enel připravuje prodej svého 66procentního podílu v SE. O slovenská aktiva Enelu projevily zájem podle dostupných informací české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding, jakož i finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.

„Bereme si zpět pod plnou kontrolu vodní elektrárnu Gabčíkovo. Žádné peníze již nebudou směřovat do italské společnosti Enel, ale všechny výnosy bude mít Slovenská republika," řekl Fico, který pak odpoledne spolu s ministrem životního prostředí zavítal do elektrárny v Gabčíkovu, aby se informoval o postupu při převzetí jejího provozu státem.

Stát bude provozovat vodní dílo, které se podle premiéra podílí na celkové výrobě elektřiny na Slovensku deseti procenty, už od úterý. Elektrárna ročně zinkasuje z prodeje elektřiny zhruba 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč).

Smlouva o pronájmu je neplatná

Slovenský premiér po schůzi vlády také oznámil, že krajský soud v Bratislavě dnes pravomocně rozhodl, že dlouhodobá smlouva o pronájmu gabčíkovské elektrárny je neplatná. „Budeme žádat od Slovenských elektráren, aby státu vrátily všechny peníze, které získaly za osm let provozu této vodní elektrárny," řekl Fico. Dodal, že SE ročně inkasovaly z výnosů gabčíkovské elektrárny 35 milionů až 40 milionů eur (955 milionů až 1,09 miliardy Kč). Žalobu o určení neplatnosti o pronájmu elektrárny podalo Slovensko za první Ficovy vlády před osmi lety.

SE získaly elektrárnu na řece Dunaj do třicetiletého pronájmu během privatizace podniku v roce 2006. SE měly podle Fica nárok na 35 procent výnosů elektrárny s instalovaným výkonem 720 megawattů, zbytek příjmů vodního díla připadlo státu.

Největší výrobce elektřiny na Slovensku v reakci na rozhodnutí bratislavského krajského soudu o neplatnosti nájemní smlouvy ohledně elektrárny v Gabčíkovu uvedl, že se pokusí zvrátit verdikt podáním mimořádného opravného prostředku. Mluvčí podniku Jana Burdová řekla, že SE jsou přesvědčeny, že smlouva je platná. Navzdory tomu se podnik dohodl se státem na technických detailech předání elektrárny.

Stát převezme i zaměstnance

Slovensko spolu s převzetím plné kontroly nad elektrárnou převezme po dohodě se Slovenskými elektrárnami všech 62 zaměstnanců vodního díla v Gabčíkovu, elektrárnu bude nově provozovat státní podnik Vodohospodárska výstavba. „Po obchodní i technické stránce jsme připraveni," řekl novinářům šéf tohoto podniku Ladislav Lazár.

Slovenská vláda už loni v prosinci rozhodla, že smlouvu o pronájmu elektrárny v Gabčíkovu vypoví. Fico krok zdůvodnil tím, že podnik porušuje smlouvu o provozování vodního díla. SE, ve kterých drží 34 procent akcií stát, výtky premiéra tehdy odmítly.

Provoz obřího vodního díla Gabčíkovo zahájilo Slovensko v říjnu 1992, když Maďarsko odstoupilo od společného projektu Gabčíkovo-Nagymaros. Sporem Bratislavy a Budapešti ohledně vodního díla se zabýval Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, který už v roce 1997 dal ve většině bodů za pravdu Slovensku, s výjimkou spuštění vodního díla pouze na slovenském území. Potvrdil i platnost smlouvy z roku 1977, v níž se Maďarsko zavázalo postavit dolní stupeň soustavy Nagymaros. Soud oběma stranám také uložil, aby se dohodly na naplnění rozsudku. K tomu ale dosud nedošlo.