Stavba o rozloze 1,2 hektaru se začne stavět v listopadu a bude stát více než 850 milionů korun. Projekt vznikl ve spolupráci zemědělsko-technologické společnosti Crop One Holdings a dubajské Emirates Flight Catering (EFC), která ze své základny na Mezinárodním letišti Dubaj produkuje každý den více než 225 tisíc porcí pokrmů do letadel.

Saláty a další výpěstky v biokvalitě chce dodávat farma nemocnici a dalším organizacím zdarma.
Hydroponická farma dodá saláty i pro nemocnici

Podle obou společností spotřebuje farma o 99 procent méně vody než venkovní pole a po dokončení bude produkovat 2,7 tuny listové zeleniny každý den. Takto vyprodukovaná zelenina najde uplatnění jak v nabídce palubních jídel, tak v letištních prodejnách, a to již v prosinci příštího roku.

Spojené arabské emiráty dovážejí až 85 procent potravin a pouze malé procento území disponuje ornou půdou. Extrémně produktivní vnitřní vertikální farma vybudovaná co nejblíže centru odbytu je tak podle americké CNN na papíře velmi lákavým konceptem.

Výhodou takového zařízení je, že nebere ohledy na roční období a produkuje 365 dní v roce. Zelenina namísto půdy čerpá živiny ze speciálního roztoku a faktory jako teplota či vlhkost jsou přísně kontrolovány tak, aby vytvořily ideální podmínky a maximalizovaly výnos. Místo přirozeného slunečního záření využívá farma LED světla.

Zdroj: Youtube

„Projekt nám pomůže zajistit zásobování vlastní vysoce kvalitní čerstvou zeleninou a zároveň citelně omezit negativní dopad na životní prostředí,“ uvedl ředitel EFC Saeed Mohammed.

Kritici vertikálního farmaření argumentují, že je takový způsob zemědělství vysoce energeticky náročný. Problém však lze vyřešit využitím obnovitelných zdrojů energie a efektivnějšími LED světly. Společnost Crop One již potvrdila, že nová farma bude využívat obnovitelný zdroj elektřiny v podobě solární energie.

Holandský profesor Leo Marcelis z univerzity ve Wageningenu uvádí, že je stále potřeba provést řadu výzkumů v oblasti snižování spotřeby energie vertikálními farmami. „V současné době pracují výrobci na LED technologii, která zlepší proces konverze elektřiny ve světlo. Současně také hledáme způsob, jak pěstovat rostliny za využití menšího množství světla, nebo jak vyprodukovat se stejným množstvím světla více rostlin,“ říká Marcelis.

Farmář Němec
Zemědělství není práce, spíš životní styl, vypráví farmář František Němec

Technologie je podle jeho slov zatím v plenkách a dá se očekávat že během následujících let se efektivita podobných zařízení výrazně zvýší.

Crop One není zdaleka jedinou společností zaměřenou na oblast vertikálního zemědělství. Farma společnosti AeroFarms v americkém New Jersey produkuje na 0,64 hektaru ročně 907 tun zeleniny. Kalifornská firma Plenty podle svých slov zase dokáže na své farmě vyprodukovat 350x více zeleniny, než na venkovním poli o stejné rozloze. 

Popularizátor myšlenky vertikální farmy Dickson Despommier, ekolog emeritní profesor na Kolumbijské univerzitě, říká: „Vidět velkého hráče na trhu jakým jsou aeroliny Emirates zapojit se do alternativních způsobů získávání potravin je fascinující. Průmysl už dorostl do bodu, kdy si firmy mohou dovolit provést takovou investici a očekávat její návratnost.“

Despommier přitom dodává, že statut největší vertikální farmy si v předchozích letech postupně přisvojilo hned několik společností po celém světě. „Upřímně, komu záleží na velikostí? Mě zajímá, která z farem je nejefektivnější a produkuje nejširší spektrum různých rostlin, které lidé potom doopravdy sní,“ zdůrazňuje s tím, že většina farem se zatím zaměřuje pouze na listovou zeleninu, která jim zajišťuje největší zisky.

Co je vertikální farmaření?
Jedná se o moderní způsob zemědělství za využití moderních technologií. Plodiny jsou pěstovány ve vrstvách nad sebou a na malém prostoru je tak možné vypěstovat daleko více plodin než na běžné venkovní farmě. Teplota a vlhost bývá řízena přístroji tak, aby byly udrženy ideální podmínky pro co nejrychlejší růst rostlin, kterým jsou dodávány živiny prostřednictvím speciálních roztoků. Vedle přirozeného slunečního záření se využívá i záření umělé, které simulují speciálně vyvinutá LED světla.

Hotel Gevora
Dubaj opět míří k nebi. Hotel Gevora je s 356 metry nejvyšší na světě