Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přesně za čtyři roky budou mít české uhelné elektrárny nůž na krku

Dnešní datum si patrně budou pamatovat všichni evropští provozovatelé uhelných elektráren. Nejpozději v srpnu 2021 totiž budou muset všechny velké zdroje elektřiny splnit drakonické limity emisí rtuti, prachu, oxidů siřičitého a dusíku. Bez dalších miliard do modernizací tak české energetice hrozí kolaps.

31.7.2017
SDÍLEJ:

Elektrárna Dětmarovice. Foto: Deník/Tomáš Januszek

Nová pravidla se týkají velkých spalovacích zařízení, tedy elektráren a tepláren o jmenovitém tepelném příkonu větším než 50 megawattů. Kromě uhelných zdrojů se nová legislativa týká také elektráren spalujících biomasu, plyn, rašelinu či ropu.

Novinka je součástí evropské legislativy, která si klade za cíl snížit dopad velkého průmyslu na životní prostředí. Stanovuje emisní limity dosažitelné pouze s využitím nejlepších (a tedy nejdražších) dostupných technologií, které jsou pro jednotlivé průmyslové oblasti aktuálně k dispozici.

Přísné limity se týkají také znečištění vody kadmiem či rtutí. Pro české hnědouhelné elektrárny bude největší výzvou především snížení emisního stropu pro oxidy dusíku na maximálně 175 mg/Nm3. Ukazuje se, že ani nákladně zmodernizované bloky některých českých elektráren – například v poslední době tolik diskutovaných Počerad – tuto hodnotu dnes nesplňují.

Nyní musí Česká republika navržené limity implementovat do národního právního rámce. Firmy si ve specifických případech mohou zažádat o výjimku, ale musejí dokázat, že by náklady na nové technologie byly neúměrné přínosům pro životní prostředí. Každá elektrárna pak musí projít komplexním povolovacím řízením, výjimky již nebude možné udělovat automaticky a plošně. Povolovacími orgány jsou v tomto případě krajské úřady. 

Ekologické organizace nová opatření vítají. „Desítky miliard, které by vyžadovala rekonstrukce našich uhelných elektráren, mohou energetické společnosti použít na stavbu moderních a čistých obnovitelných zdrojů,“ uvedl Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha. „Kdo se bude snažit vyjednat si z nových pravidel výjimku, usvědčí sám sebe, že mu nejde o čistý vzduch a zdraví lidí, ale jen o vlastní profit,“ přisadil si Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně z české pobočky Greenpeace.

Podle ekologů Česko nepotřebuje flotilu tepelných elektráren o současné velikosti. Sousední Německo, které do pěti let hodlá uzavřít všechny své jaderné elektrárny, však uhelné zdroje vytěžuje více než v minulosti. Nové solární a větrné farmy totiž při nepříznivých přírodních podmínkách dodávají do sítě jen zlomek potřebné elektřiny a zemi už nyní začíná pociťovat nedostatek stabilních a výkonných zdrojů.

Autor: Michal Janko

Co by měli dělat provozovatelé uhelných elektráren v Česku?

Investovat desítky miliard do jejich modernizace.

9 %

Zavřít je a postavit nové bezmisní zdroje.

63 %

Tlačit na vládu, aby se unijním limitům vzepřela.

28 %

Hlasovalo: 81

31.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Pišťák
4 13

Když jdou karty, to klidně čůráte i do lahvičky, říká mariášový matador

Ilustrační foto
14

V Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězství. Ve druhém kole by pak Zeman sváděl vyrovnaný souboj s bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem.

AKTUALIZOVÁNO

Havlovi příznivci donesli na Hrad po letech symbol srdce

Dvě stovky lidí vyrazily dnes v podvečer v Praze na vzpomínkový pochod s názvem Srdce na Hrad. Akce se uskutečnila v předvečer výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a měla připomenout jeho odkaz. Účastníci na Hrad donesli velký symbol srdce, který byl s Havlem spojen a který zdobil Hrad v posledních dnech Havlova prezidentování.

V Benátkách se utkaly desítky Santa Clausů ve veslařském závodě

Desítky veslařů převlečených za Santu Clause se o třetí adventní neděli sjelo do Benátek ke každoročnímu závodu na Velkém kanálu, který je hlavní dopravní tepnou města. Happening uspořádala už poosmé italská univerzita Ca 'Foscari.

Týdenní zkrat: Otče náš, nepokoušej nás

Do Vánoc zbývá týden. Před námi je třetí adventní neděle. Celý křesťanský svět se již uklidnil a je ve svátečním očekávání. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT