„Zjistil jsem, že českým investorům je to naprosto jedno. Protože, když tu pohledávku nevybudou, tak to zaplatí EGAP, státní instituce financovaná daňovými poplatníky. Nevidím dostatečnou motivaci investorů, aby pomáhali politikům vymáhat pohledávky kdekoliv v zahraničí," uvedl prezident.

Zeman upozornil, že jednal na počátku května v Moskvě s prezidentem Vladimírem Putinem o pětimiliardové pohledávce z výstavby elektrárny na severu Ruska. „Doufám, že se to podařilo, ale nechci být předčasný optimista," uvedl Zeman. Dále prý poslal nedávno dopis do Vietnamu, kde informoval o pohledávkách českých podniků při investicích do cukrovaru, kaolínky a kamenolomu.

V této souvislosti prezident uvedl, že jej znepokojuje systémová vada ohledně EGAP. „Je to vada, která spočívá v demotivaci českých podnikatelů na zahraničních trzích, když mají zamrzlou pohledávku a nechají v tom politiky samotné," uvedl.

EGAP by tak podle Zemana měl zásadně změnit pojišťovací strategii, například zavést pojišťovací limit. Zároveň by měly být čeští investoři motivování, aby „neuzavírali smlouvu s každým podvodníkem, na kterého narazí".

„Bezhlavé pojišťování rozhodně neplatí v posledních více než dvou letech, kdy má pojišťovna nové vedení," reagovala mluvčí EGAP Hana Hikelová. Pro EGAP jsou podle ní hlavním klientem komerční banky, které poskytují exportní financování. „Navíc má EGAP od loňského ledna nové tvrdší všeobecné pojistné podmínky, příkaz o českém podílu a nově i smlouvu přímo s exportéry. Nyní probíhá intenzivní debata o nastavení pravidel spoluúčasti bank a exportérů. Zároveň ne pro všechny případy platí, že se exportéři či investoři o problémovou zakázku nestarají," dodala.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes na dotaz ČTK uvedl, že problematika podpory českých investorů v zahraničí není úplně jednoduchá. „Na jedné straně je zapotřebí stimulovat investory, aby exportovali, jak to dělají všechny vyspělé země typu Německa a Francie. Zároveň je třeba přemýšlet o tom, aby tam nebylo nepřiměřené riziko," sdělil ministr. Dodal, že o problematice bude se Zemanem diskutovat, prezident si ho pozval na Hrad.

Možná rizika z uzavřených pojistných smluv u EGAP představovala ke konci loňska 213,5 miliardy korun. Za dobu své existence od roku 1992 EGAP pojistila úvěry, investice a bankovní záruky v hodnotě 719 miliard korun.