Celkem jedenáct výrobků testovali členové letošních vědeckých expedic, a to na třech různých místech Antarktidy. „Testovalo se především na České vědecké stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, ale i na české stanici na Nelsonově ostrově a rovněž na výpravách chilského a tureckého národního antarktického programu, kterých se také zúčastnili čeští vědci a vědkyně,“ upřesnil vedoucí expedice na Nelsonův ostrov Pavel Kapler.

Psí spřežení brodící se vodou na tajícím mořském ledu v Grónsku
Znepokojivá fotografie z Grónska. Psí spřežení se brodí vodou z tajících ledovců

Úspěšné výrobky
Hydroizolační folie FATRAFOL 810
Ponožky VoXX Stabil a ponožky Voxx Vision
Nano impregnace textilu a kůže firmy IMPRE CZ s.r.o.
Pletená Merino čepice KAMA AW54
Pohorky Prabos Vagabund

Výrobky si na Antarktidě prochází drsným testem. „Používáme je denně. Některé vědecké skupiny nachodí v terénu během expedice až 700 kilometrů a výstroj rozhodně nešetří,“ popsal Kepler.

V nehostinných podmínkách nakonec uspělo celkem šest produktů, a to ponožky, čepice či pohorky, ale také impregnace textilu a kůže nebo speciální hydroizolační fólie.

Podívejte se na výpravu brněnských odborníků za vzácným antarktickým lišejníkem:

Možnost vystavit výrobek polárním extrémům má firmám přinést zpětnou vazbu.

Známka kvality

Ochranná známka pak slouží především jako marketingový nástroj ukazující kvalitu výrobku. „Výsledky testu zveřejňujeme na stránkách www.testovanovantarktide.cz, kde jsou informace o tom, v čem podle našich hodnotitelů výrobek vynikl, proč si zasloužil ochrannou známku nebo jaké jsou jeho rezervy,“ vysvětlila Jana Daňková z Centra pro transfer technologií, které má testování a udělování známky na starosti.

Jednorázové plasty - Ilustrační foto
Mikroplasty v potravinách: Člověk sní průměrně 50 tisíc částic za rok