Cizinci ze zemí EU a Švýcarska nepotřebují k práci v Česku žádné povolení. Nejpočetněji jsou zastoupeni občané Slovenska, kterých v Ostravě pracuje přes 2,8 tisíce, což je o čtyři stovky více než loni. Podle Šárky Zemanové z ostravského úřadu práce je zvýšený nárůst počtu pracovníků ze Slovenska a Polska patrný od minulého roku.

„Vychází především ze zprostředkovatelské činnosti personálních agentur, které zajišťují zaměstnance, hlavně montážní dělníky pro firmy Asus Czech a Sungwoo Hitech,“ upřesnila Zemanová.

Cizinci pracují nejčastěji jako svářeči, obráběči, montážní dělníci, zedníci a v dalších stavebních profesích. Podle Zemanové lze očekávat, že jejich počet i nadále poroste. „Příchod nových investorů do průmyslových zón v Hrabové či Mošnově i budování nové automobilky Hyundai na sebe váže příliv dalších zahraničních subdodavatelských firem a tím také dělníků,“ doplnila Zemanová.

Ve společnosti Vítkovice Holding je podle mluvčí firmy Evy Kijonkové zaměstnáno pět desítek občanů ze Slovenska na trvalý pracovní poměr. „Dalších zhruba sedmdesát Slováků je zaměstnáno prostřednictvím agentur. Určitě se najdou i další pracovníci, kteří mají slovenskou národnost, ale už českou státní příslušnost,“ uvedla Kijonková. Podle ní jsou občané Slovenska, kteří mají ve firmě trvalý pracovní poměr, zaměstnáni v různých profesích. „U těch lidí, kteří jsou zaměstnáváni přes agentury, jde hlavně o svářeče a obráběče,“ doplnila. Slováci ale nacházejí uplatnění nejen v průmyslových podnicích. Například ostravská fakultní nemocnice zaměstnává přes stovku pracovníků ze Slovenska.