Za zvýšením příjmů stojí výrazný růst poptávky zahraničních turistů. Do Česka přijelo rekordních 27,8 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o osm procent víc. Většinu turistů tvořili jednodenní návštěvníci. V hromadných ubytovacích zařízeních se počet zahraničních hostů zvýšil o sedm procent na 8,7 milionu.

"Výrazný nárůst příjezdů zaznamenaly statistiky u turistů z blízkých zemí EU (Německo, Slovensko, Polsko), kde se pozitivně projevila měnová politika ČNB," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová.

Zvýšil se i počet návštěvníků z USA, Izraele, Číny a Jižní Koreje. Do vývoje poptávky zahraničních turistů se promítl také dopad velkých akcí, jako byly mistrovství světa v hokeji a mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let.

"Cestovní ruch pravděpodobně ovlivnila i migrační krize a zhoršená bezpečnostní situace v některých evropských destinacích. ČR je totiž dlouhodobě považována za velmi bezpečnou zemi, což při rozhodování turistů mohlo v současných podmínkách hrát větší roli, než dříve," dodala Fišerová.

Předloni příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply meziročně o čtyři miliardy na 141,8 miliardy korun. Výdaje Čechů na cestovní ruch vzrostly o 17,6 procenta na 106,7 miliardy.