„Po 49 letech se bude v Evropské unii znovu volně obchodovat s cukrem. Vnímám to jako velkou příležitost k rozvoji výroby cukru v České republice. Věřím, že i neregulované tržní prostředí dosavadní výsledky v pěstování cukrové řepy a ve výrobě cukru potvrdí, a že příznivou bilanci výroby cukru se i nadále podaří udržet,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přestože dnes v České republice funguje jen sedm cukrovarů, vyrábějí stejné množství cukru, jako cukrovary v roce 1989, kdy jich bylo 53.

Lenka Stodolová si za volant popelářského vozu sedla po několikaměsíčním výcviku.
Ženy v Česku pracují 82 dní v roce zadarmo, tvrdí ministerstvo práce

I když celková výměra cukrové řepy klesla přibližně o polovinu, výnos se zdvojnásobil. Zatímco v roce 1989 se pěstovala na ploše 130 tisíc hektarů, dnes je to 65 tisíc hektarů. V roce 1989 se vyprodukovalo 35 tun na hektar, dnes to je 75 tun na hektar, obsah cukru v řepě se za stejné období zvýšil o čtvrtinu (ze 14 na 17 až 18 procent).

Loňskou výrobou přes 620 tisíc tun překonaly všechny rekordy za posledních 30 let. I po ukončení režimu cukerných kvót bude Evropská komise průběžně monitorovat situaci na trhu s cukrem na základě údajů od cukrovarnických podniků, aby mohla v případě potřeby zasáhnout.

Ukončení režimu kvót výrazně sníží administrativní zátěže jak pro cukrovarnické podniky, tak pro státní správu. V současnosti cukrovarnické podniky poskytují zhruba 25 informací na 21 formulářích.

Sonda Cassini, v pozadí měsíc Enceladus
NASA se po 20 letech loučí se sondou Cassini. Shořela v atmosféře Saturnu

Nově se Evropské komisi budou odesílat informace o průměrné ceně cukrové řepy, odhadu a konečné ploše cukrové řepy k výrobě bioethanolu a množství vyrobeného bioethanolu.

Cukr se na našem území začal vyrábět před 230 lety v Praze na Zbraslavi. Zhruba od šedesátých let 19. století je Česká republika v odvětví cukru trvale přebytkovým regionem, vyrábí více cukru (zhruba 550 tisíc tun ručně), než spotřebovává (zhruba 350 tisíc tun ročně). Český cukr se vyváží nejen do Evropy, ale i na Blízký a Střední východ.

Ilustrační foto
Vojáka v Paříži napadl útočník s nožem v ruce. Křičel Alláhu akbar