Za poslední dva roky se průměrná cena dvoupokojového bytu snížila o deset procent. Nicméně podle nejnovějšího průzkumu serveru Realitymix.cz se v posledním letošním čtvrtletí ceny bytů mírně zvýšily, i když to nebylo všude pravidlem. Například šedesátimetrový byt stál v Praze letos v prosinci o 7,4 procenta více než loni, ale třeba v Českých Budějovicích za stejný byt lidé zaplatili o pět procent méně (viz tabulka). „Vzestup cen se týká míst 
s dobrou infrastrukturou nebo přítomností investorů, kteří nabízejí práci v průmyslových zónách," uvedl prezident Realitní komory ČR Jiří Lorman.

Zdraží úvěry?

Ceny bytů se podle Němečka dostávají na úroveň roku 2008, proto se nedomnívá, že by další pohyb byl v příštích měsících zásadní. „Největší pokles bude pokračovat u novostaveb, kde stále existuje příliš neprodaných bytů, a dále pak u panelových domů. Naopak pěkné byty v dobrých lokalitách mohou být zajímavou investicí," doplnil Hanuš Němeček.

Na realitní trh v současné době působí dva protichůdné faktory. Na jedné straně ceny dolů tlačí právě neprodané nově postavené byty nebo rostoucí nezaměstnanost, na straně druhé levné hypoteční úvěry dávají prostor pro oživení trhu s nemovitostmi.
Podle Němečkova kolegy 
z RE/MAX Jana Zachystala ale levné úvěry nemohou zůstat dlouhodobě. „Proto se nevyhneme jejich postupnému, byť celkově mírnému zdražení. Neočekávám ale, že by hypoteční úvěry v příštím roce strmě zdražily," doplnil.

Lorman očekává, že v roce 2014 budou ceny mírně růst. „Obecně lze doporučit kupovat byt, a to v atraktivnějších lokalitách s dobrou dopravní dostupností, zelení a výhledem," míní šéf realitní komory. Podle něho však není vhodné kupovat nemovitost za každou cenu a poukázal například na panelákové byty, 
u nichž je nabídka ve velkém převisu.

Levná sídliště

Další zlevnění bytů tak lze podle Němečka očekávat na sídlištích a v okrajových částech měst. Obyvatele těchto lokalit totiž nejvíce postihlo zvýšení DPH, ceny energií, snížení reálné mzdy a zvyšující se nezaměstnanost. Mezi takové oblasti lze zařadit například Ústecko. V těchto místech proto lidé spíš než koupi bytu volí raději pronájmy.

Nyní jdou nejvíce na odbyt byty o velikosti 50 až 70 metrů čtverečních pro mladé rodiny a lidi mezi 30 až 40 lety. Takový byt lze v průměru prodat od tří do šesti měsíců.

Byty