V minulosti pracovalo v Česku několik set severokorejských dělníků, mezi jinými to byly šičky v oděvních firmách. Jejich zaměstnávání ale bylo terčem kritiky, protože dělníci museli odvádět většinu mzdy severokorejským úřadům. České úřady proto přestaly Severokorejcům prodlužovat povolení k pobytu a většina z nich musela Česko opustit v roce 2007.

"V ČR v současné době neevidujeme žádné občany Severní Koreje, kteří by byli držiteli zaměstnanecké karty - tedy s povoleným pobytem za účelem zaměstnání," sdělilo nyní ministerstvo vnitra, do jehož kompetence spadá zaměstnávání zahraničních pracovníků.

Také objem obchodu mezi Českem a KLDR je nízký. Podle údajů Českého statistického úřadu se český export do Severní Koreje za prvních letošních sedm měsíců zvýšil sedmkrát na 893 tisíc korun. Mezi nejčastější položky vývozu patřily nádrže, čerpadla, klimatizace a alkohol. Dovoz z KLDR dosáhl hodnoty 17 milionů korun a týkal se zejména magnezitu. V roce 2016 byl dovoz prakticky nulový.

Rada bezpečnosti schválila tento týden nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Rezoluce zakazuje KLDR export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy.