Požádat o příspěvek na bydlení není ostuda. Tvrdí to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Nejvíce se zdražování dotkne jednočlenných a dvoučlenných domácností s nízkým příjmem, které vydají většinu peněz právě za bydlení a náklady s ním související. Typicky se jedná o samoživitele, osamělé seniory nebo lidi s handicapem,“ řekl nedávno ministr.

V podstatě s ním souhlasí i předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba, který upozornil na to, že mnoho lidí o příspěvek nežádá, i když na něj mají nárok. „Považují to za jakousi žebračenku. Tím si ale zhoršují finanční situaci,“ podotkl Taraba.

Kolik stojí nájem ve vašem kraji? I to se úředníci v budoucnu dozví z cenové mapy nájemného. Ta by mohla sloužit i jako podklad pro vyplácení dávek.
Stát si vytváří vlastní cenovou mapu nájmů. Chce ji využít i pro sociální dávky

Kdo má na příspěvek nárok

Příspěvek na bydlení mohou získat ti, jejichž platby za nájem, energie, vodné a stočné a podobně přesáhnou třicet procent čistých příjmů.

Požádat o něj mohou domácnosti, které žijí nejen v pronajatém bytě, ale také ve vlastním bytě či domě.

Kolik je příspěvek na bydlení

Výši příspěvku na bydlení lze orientačně zjistit například v kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí.

Příklady 

Rodina
Manželé žijí v pronajatém bytě s dětmi ve věku 8 a 10 let v Ústí nad Labem. Jejich čistý příjem je 28 348 korun. Za nájem platí 12 tisíc korun a ostatní náklady, jako jsou energie, vodné a stočné a podobně, je vyjdou na 6 620 korun. Od státu mohou získat příspěvek 7 116 korun.

Důchodce
Ovdovělá žena žije v ve vlastním domě v Javorníku. Pobírá důchod 13 800 korun, přičemž náklady na bydlení ji vyjdou na 6 800 korun. Může tak získat příspěvek 2 660 korun.

Samoživitelka
Samoživitelka bydlí se dvěma dětmi ve věku 8 a 11 let v nájemním bytě v Olomouci. Její čistý příjem je 27 290 korun. Za nájem a náklady na bydlení dává každý měsíc 15 620 korun. Od státu tedy může získat příspěvek 7 433 korun.

zdroj: MPSV

Co potřebuji k získání příspěvku

Žadatel musí příjmy a náklady na bydlení dokládat dvakrát ročně. K tomu potřebuje některé dokumenty.

  • Potvrzení o výši příjmů
  • Potvrzení nákladů za energie
  • Potvrzení o studiu, jestliže je dítě v rodině starší 15 let
  • Potvrzení dalších osob, pokud v domácnosti žije osoba starší 18 let
  • Potvrzení nákladů na služby
  • Nájemní smlouva
  • Vyúčtování služeb a energií
Kolik stojí nájem ve vašem kraji? I to se úředníci v budoucnu dozví z cenové mapy nájemného. Ta by mohla sloužit i jako podklad pro vyplácení dávek.
Stát si vytváří vlastní cenovou mapu nájmů. Chce ji využít i pro sociální dávky

Jak lze požádat o příspěvek na bydlení

Žádost lze vyplnit ručně a pak ji donést na úřad práce. O příspěvek lze ovšem požádat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky, e-mailem opatřeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím klientské zóny Jenda.

Jak se přihlásit do klientské zóny

Do portálu Jenda se lze přihlásit prostřednictvím Identity občana, nebo lze využít takzvanou bankovní identitu.