Vyplývá to z průzkumu, který pro poradenskou firmu Partners uskutečnila v březnu mezi 1020 respondenty agentura Ipsos.

Skepse vůči reformě roste s věkem, v regionálním porovnání jsou pak nejvíce nedůvěřiví Moravané. „Výsledky průzkumu naznačují, že komunikace penzijní reformy směrem k veřejnosti není dobře provedená. Důvěryhodnosti reformy nepřidává ani ČSSD, která chce jít do voleb s programem celou koncepci takzvaného druhého pilíře penzijní reformy zrušit," uvedl analytik Partners Dušan Šídlo.

Ředitel pro strategii Partners Pavel Kohout patří podle svých slov k 70 procentům lidí, kteří odpověděli, že reformě nerozumějí nebo spíše nerozumějí. „Ačkoli jsem u vzniku reformy byl osobně, ztratil jsem přehled a ještě jsem ho nezískal zpět. Existuje tolik nejasností ve výkladu principů reformy, v důležitých termínech, v regulaci. Komunikace spojená s reformou ze strany vlády je katastrofálně špatná, když se ptám odborníků, i oni tápou," dodal.

Jen osm procent respondentů věří, byť s výhradami, že je reforma nutná a potřebná. Kohout si přesto myslí, že reforma má šanci přežít. „Ani levicová vláda si nedovolí otevřeně ukrást lidem jejich naspořené peníze. Snad," podotkl.

Lidé očekávají, že současná penzijní reforma by se měla nejvíce ‚vyplatit' jak současným, tak i budoucím penzistům (38 procent), případně mladší generaci do 35 let (30 procent). Co se týká výše důchodu v době odchodu do penze, tak nejvíce Čechů (38 procent) očekává, že jejich důchod bude na úrovni 60 procent jejich aktuální hrubé mzdy.

„Většina zveřejněných průzkumů naznačuje, že Češi jsou spíše pesimisté, pokud jde o výhled hospodářského vývoje a budoucích příjmů. O to více jsou překvapením velmi optimistická očekávání ohledně výše státních penzí v situaci, kdy si na výplatu důchodů stát musí půjčovat stále více a více. Bohužel nejde o udržitelný stav," upozornil Šídlo. V tomto směru jsou respondenti nezřízenými optimisty, neboť současný náhradový poměr průběžného systému činí kolem 40 procent a zaručeně neporoste, doplnil Kohout.

Čtěte také: Lidé si letos na penzijní připojištění ukládají více peněz