Vítězný med je od včelstva, které sbírá nektar na stolové hoře Vidoule v Praze. Kolem je sad z třešně ptačí. "Je to téměř nejvyšší místo Prahy, přímo v srdci Přírodního parku Košíře-Motol. Kolem dokola není žádná doprava, nestříká se tam, žádné pesticidy," uvedla Šormová.

Do soutěže se letos přihlásilo 71 včelařů z Česka a Slovenska. V kategorii medovicových medů uspěl Miroslav Spurný z Chebu, v jednodruhových květových medech si prvenství připsal Lubomír Bouda z Prostějova. Ocenění za pastované medy míří k Michalu Bednářovi z Brněnska. Cenu za nejlepší design medu si odveze Helena Proková Mališová do Bratislavy.

Cílem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů je přiblížit obor široké veřejnosti. Soutěž má zároveň zlepšit povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propagovat prodej medu takzvaně ze dvora, tedy od včelaře přímo ke koncovému spotřebiteli.

Výstavní část akce v Lužánkách je nejen přehlídkou sladkých chutí, ale také pastvou pro oko. Barevná škála medů je totiž dosti široká - od světle zelenkavých přes zlaté až po asfaltově černé. Rozdíly jsou také ve zpracování obalů a etiket, což je ostatně také jedna ze soutěžních kategorií.

Šlo nám také o to, aby si včelař uvědomil, jak může výběrem sklenice a etikety zvýšit atraktivnost svého medu. Lidé se stále častěji shánějí po medu přímo od včelaře, věří jeho kvalitě. Na každém včelaři je, zda zaujme i estetickým balením," uvedla organizátorka Zdeňka Cutáková.