Svoji činnost v brzké době ukončí dvě známá pražská knihkupectví Fišer a Seidl. Majitelka knihkupectví Fišer se nedohodla s bytovým družstvem Rovnost a k 31. prosinci v objektu skončí.

Knihkupectví Seidl působící ve Štěpánské ulici od roku 1992 počátkem příštího roku zavře podle knihkupce Jiřího Seidla z ekonomických důvodů. "Jedním z důvodů ukončení naší činnosti je konkrétní místo, kde se knihkupectví nachází, protože Štěpánská ulice je čím dál tím více mrtvější. Dalším důvodem je obecná situace na trhu, zejména v souvislosti s prodejem knih přes internet, kde mnohdy prodávají knihy s velkou slevou," řekl ČTK. Dodal, že minula doba, kdy téměř všichni prodejci respektovali doporučenou cenu.

"Největším problémem, který řešíme na Svazu českých knihkupců a nakladatelů, jsou e-shopy," potvrdil ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák. "Především ty, které dávají veliké slevy 25 až 30 procent už na nové tituly. To je pro knihkupce v podstatě likvidační. U dražších knížek se často stává, že si je zájemci ke knihkupci přijdou prohlédnout, zeptají se na slevu a pak si ji objednají v e-shopu," dodal.

Novák připustil, že e-shop má i jeho nakladatelství Vyšehrad. Má slevy deset až 15 procent, které jsou knihkupci ochotni akceptovat, protože zákazník v tom případě platí poštovné a balné, a nejde tak podle něho o výraznou konkurenční cenu.

"Z pohledu malých knihkupců je internetový prodej určitě problém, stále roste, i když stále dělá menší část obratu na knižním trhu," podotkl obchodní ředitel distribuční společnosti Kosmas Ctirad Fuchs.

SČKN se pokouší o legislativní úpravu zavedením garance určitého období po vydání knihy, po kterou budou mít prodejci povinnost dodržovat cenu stanovenou nakladatelem. Institut pevných cen funguje například ve Francii či v Německu. Odpůrci pevných cen knih argumentují, že průmysl v jakékoli oblasti funguje nejlépe v podmínkách volného trhu.

Přečtěte si: S knihkupectvím Fišer se přišly rozloučit desítky jeho příznivců

"Osobně nemám pocit, že by menší knihkupci houfně krachovali. Malý nezávislý knihkupec ještě není zárukou správně vedeného knihkupectví," řekl Fuchs. "Po republice jsou i knihkupectví, která podle mého názoru nemají šanci přežít. Je to kvůli stále více konkurenčnímu prostředí i v důsledku jejich vlastních chyb," uvedl.

Vzhledem k tomu, že knihkupec Seidl má ještě jednu prodejnu v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, pocítí v březnu dopad EET. "Náklady na pořízení EET nejsou příjemné, ale není to nic, kvůli čemu by knihkupectví mělo končit," podotkl.

V České republice působí asi 550 kamenných knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho 183 v rámci největších řetězců. Knihy jsou součástí nabídky většiny hypermarketů a zároveň tvoří doplňkový sortiment několika dalších desítek prodejen. Co do počtu prodejen je největší knihkupeckou sítí Kanzelsberger. Post nejnavštěvovanějšího internetového knihkupectví loni obhájil Kosmas.cz.

Nenechte si ujít: ANKETA: Vánoce by bez nich nestály za nic. Tyhle hity nestárnou