Nová nabídka má nicméně chybu, alespoň z pohledu milovníků drogového opojení. Ve Švýcarsku je od roku 2011 legální obchodovat s konopím, které má obsah omamné látky THC menší než jedno procento. Konopné květy prodávané v Lidlu sice také obsahují THC, ale pouze v nízké koncentraci, která splňuje podmínky zákona. 

Současně však obsahují vysokou koncentraci kanabiolu (CBD), o kterém se říká, že má protizánětlivé účinky, pomáhá při zvládání záchvatů paniky a funguje jako stabilizátor nálady. Prodávané květy by tak měly mít spíše uvolňující relaxační účinky místo, aby způsobovaly silné omámení.

Konopné květy s kanabidiolem určené ke kouření jako náhražka tabáku dodává Lidlu společnost The Botanicals  z švýcarského kantonu Thurgau. Používá přitom výhradně konopí vypěstované ve Švýcarsku. Roste v poloautomatických sklenících a ve speciálně navržených vnitřních zařízeních pod umělým osvětlením. Výrobce pracuje podle zásad udržitelného zemědělství a nepřidává chemické, syntetické nebo geneticky modifikované látky.

Lidl v současnosti nabízí dvě balení. Menší obsahuje 1,5 gramu sušených konopných květů vypěstovaných pod umělým osvětlením, větší pak tři gramy sušených konopných květů pocházejících z klasického skleníku. "Ceny jsou typické pro Lidl," píše společnost v tiskové zprávě. Za menší balení zaplatí zákazníci 17,99 švýcarských franků (382 korun), za větší 19,99 švýcarských franků (424 korun).

COOP prodává konopí od loňska

Švýcarský Lidl nicméně není prvním řetězcem v zemi, který do svého sortimentu zařadil výrobky z konopí. Loni v červenci ho předběhl řetězec COOP, když svým zákazníkům nabídl cigarety s příměsí konopí.

Cigarety vyrábí švýcarská společnost Heimat, který své cigarety Hemp označuje jako první konopné cigarety na světě. Podle Heimatu konopí v jeho cigaretách respektuje zákonnou hranici THC, ale obsahuje přibližně 20 procent CDB. Balíček cigaret vyjde zákazníka na 19,99 švýcarských franků (424,75 korun). 

Česká republikaV tuzemsku je použití konopí legální výhradně pro léčebné účely, a to za přísných podmínek. Konopí může předepsat pouze odborný lékař na speciální elektronický recept s omezením. Zároveň musí mít přístup k Centrálnímu úložišti (CÚ) a k takzvanému registru pro léčivé přípravky s omezením (RLPO).

Konopí se používá při léčbě chronických neutišitelných bolestí, nevolnosti, zvracení, povrchových nezánětlivých onemocnění kůže a sliznic, Touretteova syndromu (vrozeného neuropsychiatrického onemocnění) a některých dalších neurologických onemocnění nebo při potřebě vyvolat chuť k jídlu při léčbě onkologického onemocnění.
Množství předepsaného konopí je maximálně 180 gramů za měsíc a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena léčebného konopí dovezeného z Kanady se pohybuje v závislosti na odrůdě od necelých 200 do 250 korun za jeden gram.