Těší se proto na sobotu, kdy se již pošesté uskuteční Národní potravinová sbírka, v níž lidé v 680 prodejnách některých řetězců po celé republice mohou koupit a darovat potřebným trvanlivé potraviny a drogistické zboží. Před rokem přinesla přes 370 tun potravin a 41 tun drogistického zboží.

BUDE DOST PLENEK

„V rozpočtu mi to uleví hodně, protože nejdražší položky jsou plenky a drogerie,“ uvedla paní Denisa. Podle výzkumu agentury IPSOS pro pořádající organizaci Byznys pro společnost se do sbírky pravidelně zapojuje pětina Čechů. Nejčastěji darují zboží v hodnotě sto až 250 korun.

Darované potraviny rozdělí a na místo určení odešle Česká federace potravinových bank, obvykle přímo v kraji, kde budou darovány. Letos navíc využije nového logistického centra v Modleticích u Prahy, jež jí zdarma poskytl Penny Market. Řetězec to ročně přijde na dva miliony korun.

Tato pomoc je pro potravinové banky vítaná. Pochvalují si totiž, že pro potřebné sice dostávají dost potravin, chybí jim často peníze na běžný provoz.

Jedinou stálou podporou ze státního rozpočtu pro letošek je 33 milionů korun od ministerstva zemědělství. „Vzhledem k tomu, že se jedná o sociální a humanitární oblast, měla by k těmto subjektům směřovat finanční podpora také z jiných zdrojů,“ řekl Deníku mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý. Navrhuje, aby se banky obracely i na ministerstvo životního prostředí, kraje, radnice i soukromé dárce.

Kraje, v nichž potravinové banky působí, se na jejich provozu obvykle alespoň zčásti podílejí. „Pokud jde o soukromé finanční plátce, tak těch je bohužel velmi, velmi málo,“ řekla Deníku ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

KONZERVY MÍSTO NÁJEMNÉHO?

Dárci se totiž běžně domnívají, že stačí darovat potraviny samotné. „Málokdo si ale uvědomí, že potravinové banky samy o sobě nikdy nespotřebovávají potraviny, které dostanou,“ posteskla si Láchová.

Konzervami ze skladů potravinové banky nemohou v naturáliích platit za práci čtyřem desítkám svých celoročních zaměstnanců, nespokojí se s nimi místo nájemného ani majitelé domů, v nichž banky sídlí.